Planujesz ślub kościelny lub konkordatowy? Jednym z Twoich obowiązków będzie uczęszczanie na nauki przedmałżeńskie, czyli tzw. kurs przedmałżeński. Podczas spotkań dowiesz się rzeczy, które pomogą Ci w dalszej organizacji wspólnego życia. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, kiedy lepiej zdecydować się na nauki w wersji online.
Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?
Każdy ślub kościelny i konkordatowy wiąże się z koniecznością odbycia nauk przedmałżeńskich, podczas których narzeczeni zdobywają wiedzę na temat wspólnego życia. Najczęściej tematyka zajęć obraca się wokół rozwiązywania konfliktów, komunikacji oraz szukania kompromisów. Wiele osób obawia się przy tym oceniającej postawy osób prowadzących kurs. Warto pamiętać o tym, że zajęcia przeprowadzane są dla narzeczonych. Państwo młodzi mogą stawiać jasne granice i nie mają obowiązku tłumaczyć swoich osobistych wyborów.
Sam przebieg nauki będzie różnić się w zależności od parafii. Dobrym pomysłem może okazać się poszukanie opinii dotyczących konkretnej wspólnoty. W zależności od przyjętej formuły kurs może odbywać się w kościele, zakonie lub w poradni życia rodzinnego. W przypadku zajęć w salkach przykościelnych najczęściej możemy liczyć na wykłady z duchownym, księdzem lub zakonnikiem. Nauki przedmałżeńskie w poradniach prowadzą są przeważnie osoby świeckie, np. małżeństwa z wieloletnim stażem. Mimo negatywnego nastawienia i wielu mitów może okazać się, że podczas kursu dowiesz się ciekawych rzeczy i uzyskasz wsparcie od doświadczonych prowadzących.
Czego dowiesz się podczas nauk przedmałżeńskich?
Nauki przedmałżeńskie to jeden z etapów przygotowań przed ślubem. Ich głównym celem jest danie przestrzeni narzeczonym do pogłębionej refleksji nad związkiem i wspólnym życiem. Podczas wykładów poruszone zostaną kwestie związane z rozwiązywaniem konfliktów, wspólnym wychowaniem dzieci oraz konstruktywne formy radzenia sobie ze stresem. Kurs ma na celu przygotowanie do wspólnego dzielenia życia. Podczas wykładów dowiesz się także, jak dbać o relacje i cieszyć się małżeństwem.
Coraz więcej parafii decyduje się na przeprowadzanie warsztatów tematycznych, dzięki czemu narzeczeni mogę uczestniczyć w zajęciach, które odpowiedzą na ich potrzeby. Możemy znaleźć wśród nich m.in. te poruszające kwestie psychologii i komunikacji oraz wykłady dotyczące seksualności, które koncentrują się przeważnie na nauce naturalnych metod planowanych rodziny. Są te techniki antykoncepcji dopuszczane przez kościół katolicki. Wiele parafii pozwala przy tym na przystąpienie do sakramentu pokotu i otrzymanie stosownego zaświadczenia.
Nauki przedmałżeńskie online – dlaczego warto?
Coraz większą popularnością wśród nowożeńców cieszą się nauki przedmałżeńskie online. Planowanie wesela i uroczystości ślubnych sprawia, że wielu narzeczonych nie ma czasu na wielotygodniowe uczęszczanie na tradycyjne wykłady. W takiej sytuacji warto zdecydować się na przyspieszony kurs i zaliczyć nauki przedmałżeńskie od ręki. Jest to także doskonała alternatywa dla osób, które na co dzień mieszkają za granicą i nie mają możliwości osobistego stawienia się w poradni. W ten sposób znacznie skrócisz czas potrzebny do uzyskania zaświadczenia oraz unikniesz kłopotliwych dojazdów.
Jak wyglądają tradycyjne nauki przedmałżeńskie?
Ile trwają nauki przedmałżeńskie stacjonarne? Najczęściej kurs prowadzony jest w standardowym trybie. Zajmuje wtedy ok. 2 miesięcy. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu i trwają dwie godziny. Nie masz czasu na regularne uczęszczanie na spotkanie? Ciekawą alternatywą mogą stać się nauki przedmałżeńskie weekendowe, które w szybszy sposób przedstawią wymagane treści.
Narzeczeni mogą zdecydować się na poświęcenie jednego weekendu i zdobycie wymaganego zaświadczenia. Warto pamiętać o tym, że warsztaty mogą trwać nawet 8 godzin dziennie. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie dla osób, które pracują na pełen etat lub mieszkają na co dzień w innym mieście. Samo zaświadczeniu o odbyciu kursu nie ma terminu ważności. Jeśli ostatecznie zdecydujecie się na przełożenie uroczystości dokument będzie obowiązywać nawet po kilku latach.