Zawarcie związku małżeńskiego w tradycji rzymsko-katolickiej niesie za sobą konieczność spełnienia wielu warunków, niezbędnych do udzielenia przez osobę duchowną sakramentu. Jednym z niezbędnych składników przygotowań przedślubnych jest spowiedź przedślubna. Aby zawrzeć związek małżeński, ważny z punktu widzenia kościoła narzeczeni muszą się wyspowiadać, najczęściej dwukrotnie.
Spowiedź przed ślubem – kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna związana jest z koniecznością wejścia w stan łaski uświęcającej na moment zawarcia sakramentu małżeństwa. Dzięki spowiedzi możecie nie tylko uczciwie podejść do zasad, narzucanych przez wiarę, kościół, ale także oczyścić swój umysł z ciążących w nim uczynków. Spowiedź jest formą oczyszczenia umysłu i pozwala w kilku, prostych krokach wyeliminować wiele negatywnych emocji, kumulujących się przed ślubem. Przygotowania do ślubu odbywają się wieloetapowo i nie chodzi tutaj jedynie o konieczność perfekcyjnej organizacji ceremonii oraz przyjęcia weselnego. Sam sakrament w znaczeniu duchowym powinien być dla Was, narzeczonych najważniejszym przeżyciem, dzięki któremu w Waszym życiu pojawi się wiele pozytywnych zmian. Ksiądz, który przygotowuje Was do ślubu prawdopodobnie zaleci Wam dwukrotne przystąpienie do spowiedzi przedślubnej.
Pierwsza spowiedź przedślubna – kiedy należy przystąpić?
Pierwsza spowiedź przedślubna odbywa się najczęściej po wstąpieniu na oficjalną drogę ostatnich przygotowań czyli wraz z ogłoszeniem z ambony pierwszych zapowiedzi przedślubnych. W praktyce oznacza to, że do pierwszej przedślubnej spowiedzi udacie się na około 2-3 miesiące przed planowaną ceremonią. Sakrament spowiedzi w tym miejscu jest ważny dla całości mentalnych, duchowych przygotowań do ślubu. Jeśli zastanawiasz się jak podrobić podpis księdza pomyśl, czy warto w tej kwestii oszukiwać. Spowiedź przedślubna jest doskonałą formą sprawdzenia swojej odwagi w mówieniu prawdy, a także sprawdzianem własnej siły i wiary. To może pomóc zdefiniować swoje słabości i podjąć postanowienie poprawy, nie warto zatem iść drogą na skróty.
Druga spowiedź przedślubna – jakie grzechy mówić na spowiedzi przedślubnej?
Kilka dni przed sakramentem małżeństwa powinniście udać się do drugiej spowiedzi przedślubnej. Jeśli Wasz opiekun-katecheta wie, że mieszkacie razem przed ślubem prawdopodobnie zredukuje konieczność przystąpienia do spowiedzi przedślubnej właśnie do tej jednej wizyty w konfesjonale. Konieczne jest szczere wyznanie łączących Was relacji. Współżycie przed ślubem i wspólne mieszkanie w oczach kościoła jest grzechem ciężkim, dlatego niezbędne jest wyjawienie go. Podczas spowiedzi przedślubnej niezbędne jest wyjawienie niewłaściwych zachowań i myśli, które pojawiły się szczególnie wobec przyszłego współmałżonka oraz najbliższych. Zrób wcześniej porządny rachunek sumienia. W tym miejscu nie warto skupiać się na drobiazgach, konieczne jest natomiast szczere wyznanie najważniejszych przewinień. Ksiądz nakaże zastanowienie się nad złym postępowaniem, pokutę oraz zadośćuczynienie. Te elementy również są ważnymi składnikami spowiedzi przedślubnej i związanego z nią wewnętrznego oczyszczenia.
Jak wygląda spowiedź przedślubna i jak się do niej przygotować?
Spowiedź przedślubna wygląda właściwie tak samo jak każda spowiedź, jednak na wstępie po przywitaniu się ze spowiednikiem i wspomnieniu, kiedy spowiadałe/aś się poprzednio warto zaznaczyć, że jest to spowiedź przedślubna. Wtedy spowiednik będzie mógł zwrócić uwagę na konkretne aspekty, wystosować odpowiednie pouczenie oraz przygotować się do podpisu (najczęściej podpis księdza jest potrzebny). Do spowiedzi przedślubnej nie należy podchodzić „z marszu„. Warto wykonać rachunek sumienia i zastanowić się, co zmienić by po ślubie nie powielać wcześniej stosowanych, negatywnych schematów. Warto wykorzystać ten czas nie tylko na radość i przygotowywanie przyjęcia. Czas przed ślubem to piękne chwile, gdy stajecie się sobie wyjątkowo bliscy. Może uda się Wam przełamać dotąd skrywane sfery i otworzyć się nie tylko w konfesjonale, ale i przy bliskiej osobie.