Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Rocznice ślubu: nazwy i ich znaczenie

Rocznice ślubu to okazje do świętowania miłości i wzajemnego przywiązania małżonków. Są one również okazją do wyrażenia swojej miłości i troski o drugą osobę.

Historia rocznic ślubu

Tradycja obchodzenia rocznic ślubu sięga starożytności. W starożytnym Rzymie rocznica ślubu była obchodzona przez małżonków w gronie najbliższych przyjaciół i rodziny. W średniowieczu rocznice ślubu były okazją do świętowania z większą pompą. W tym czasie panował zwyczaj obdarowywania małżonków prezentami wykonanymi z materiałów o odpowiedniej symbolicznej wartości.

Nazwy rocznic ślubu

Nazwy rocznic ślubu pochodzą z różnych kultur i tradycji. W Polsce najpopularniejsze nazwy rocznic ślubu to:

 • Papierowa (1 rok)
 • Bawełniana (2 lata)
 • Skórzana (3 lata)
 • Cukrowa (4 lata)
 • Drewniana (5 lat)
 • Cynowa (10 lat)
 • Kryształowa (15 lat)
 • Porcelanowa (20 lat)
 • Srebrna (25 lat)
 • Złota (50 lat)
 • Diamentowa (60 lat)
 • Żelazna (65 lat)
 • Koronkowa (70 lat)
 • Rubinowa (75 lat)
 • Topazowa (80 lat)
 • Lapis lazuli (85 lat)
 • Granatowa (90 lat)
 • Brązowa (95 lat)
 • Diamentowa (100 lat)

Symbolika nazw rocznic ślubu

Nazwy rocznic ślubu mają zazwyczaj symboliczne znaczenie. Papierowa rocznica ślubu symbolizuje kruchość młodego małżeństwa. Bawełniana rocznica ślubu symbolizuje trwałość i siłę związku. Skórzana rocznica ślubu symbolizuje wytrzymałość i elastyczność małżeństwa. Cukrowa rocznica ślubu symbolizuje słodycz i przyjemność małżeństwa. Drewniana rocznica ślubu symbolizuje stabilność i solidność małżeństwa. Cynowa rocznica ślubu symbolizuje płynność i zmienność małżeństwa. Kryształowa rocznica ślubu symbolizuje przejrzystość i szczerość małżeństwa. Porcelanowa rocznica ślubu symbolizuje elegancję i piękno małżeństwa. Srebrna rocznica ślubu symbolizuje trwałość i czystość małżeństwa. Złota rocznica ślubu symbolizuje bogactwo i dostatek małżeństwa. Diamentowa rocznica ślubu symbolizuje doskonałość i nieskończoność małżeństwa.

Tradycja obchodzenia rocznic ślubu w Polsce

W Polsce tradycja obchodzenia rocznic ślubu jest nadal żywa. W wielu rodzinach rocznice ślubu są okazją do świętowania z większą pompą. Pary często organizują przyjęcia dla rodziny i przyjaciół, lub wyjeżdżają na romantyczny weekend. Tradycją jest również obdarowywanie małżonków prezentami o odpowiedniej symbolicznej wartości.

Prezenty na rocznice ślubu

Prezenty na rocznice ślubu powinny być dopasowane do symbolicznej wartości danej rocznicy. Przykładowo, na papierową rocznicę ślubu można podarować małżonkowi album ze zdjęciami, lub ręcznie robioną kartkę. Na bawełnianą rocznicę ślubu można podarować małżonkowi ręcznie robioną pościel, lub materiał na nowe ubrania. Na skórzaną rocznicę ślubu można podarować małżonkowi portfel, lub torebkę. Na cukrową rocznicę ślubu można podarować małżonkowi słodycze, lub zaprosić go na deser do restauracji. Na drewnianą rocznicę ślubu można podarować małżonkowi mebel, lub zaprosić go na wycieczkę do lasu.

Czy wiesz, że…

… najdłuższe małżeństwo w historii trwało 86 lat i 292 dni? Rekordzistami są Państwo Walter i Anna Jones z Wielkiej Brytanii, którzy pobrali się w 1929 roku.

Rocznice ślubu: tradycja w innych krajach

Tradycja obchodzenia rocznic ślubu jest powszechna na całym świecie. W różnych krajach istnieją jednak różne tradycje związane z obchodzeniem rocznic ślubu.

Chiny

W Chinach najpopularniejszą tradycją jest obdarowywanie małżonków prezentami w kolorze czerwonym, który symbolizuje szczęście i pomyślność. Prezenty te mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak złoto, srebro, jedwab czy drewno.

Inną popularną tradycją w Chinach jest organizowanie przyjęcia z okazji rocznicy ślubu. Przyjęcie to jest zwykle organizowane przez rodzinę i przyjaciół małżonków.

Japonia

W Japonii rocznice ślubu są nazywane „hikidemono”. Tradycją jest obdarowywanie małżonków prezentami wykonanymi z materiałów o odpowiedniej symbolicznej wartości.

Na przykład, na pierwszą rocznicę ślubu, czyli „washi no kinenbi”, małżonkowie otrzymują prezenty wykonane z papieru, który symbolizuje kruchość związku. Na drugą rocznicę ślubu, czyli „ishi no kinenbi”, małżonkowie otrzymują prezenty wykonane z kamienia, który symbolizuje trwałość związku.

Indie

W Indiach rocznice ślubu są nazywane „suhaag”. Tradycją jest obdarowywanie małżonków prezentami wykonanymi ze złota lub srebra.

Inną popularną tradycją w Indiach jest składanie małżonkom życzeń i błogosławieństw. Życzenia te są zazwyczaj składane przez rodzinę i przyjaciół małżonków.

Przykłady prezentów na rocznice ślubu

Oto kilka przykładów prezentów na rocznice ślubu, które nie zrujnują portfela:

Prezenty tradycyjne:

papierowa rocznica ślubu – album ze zdjęciami wykonany własnoręcznie, kartka z życzeniami napisana własnoręcznie, rzemiosło artystyczne, np. ręcznie robiona biżuteria

bawełniana rocznica ślubu – pościel wykonana z naturalnych materiałów, np. bawełny lub lnu, materiał na nowe ubrania, ubrania wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny lub lnu

skórzana rocznica ślubu – portfel wykonany z naturalnej skóry, torebka wykonana z naturalnej skóry, pasek wykonany z naturalnej skóry

cukrowa rocznica ślubu – słodycze wykonane z naturalnych składników, deser wykonany z naturalnych składników, ciasto wykonane z naturalnych składników

drewniana rocznica ślubu – mebel wykonany z naturalnego drewna, ozdoba wykonana z naturalnego drewna, biżuteria wykonana z naturalnego drewna

Prezenty nietypowe:

wspólne wyjście do kina, restauracji, na koncert, przedstawienie teatralne

kurs gotowania, tańca, języka obcego, kurs fotografii, kurs jazdy na rowerze

voucher na masaż, zabiegi kosmetyczne, zabiegi SPA

pamiątkowy gadżet, np. gra planszowa, puzzle, gra karciana, album z pamiątkami

Prezenty sentymentalne:

zdjęcie w ramce, album ze zdjęciami, album z pamiątkami, list, wiersz, piosenka, prezent wykonany własnoręcznie

Ważne wskazówki przy wyborze prezentu na rocznicę ślubu

Najważniejsze, aby prezent był dopasowany do gustu i potrzeb małżonków.

Prezent powinien być symbolem miłości i troski o drugą osobę.

Prezent nie powinien być zbyt drogi.

Prezent powinien być oryginalny i wyjątkowy.

Rocznice ślubu są okazją do świętowania miłości i wzajemnego przywiązania małżonków. Są one również okazją do wyrażenia swojej miłości i troski o drugą osobę.

W różnych krajach istnieją różne tradycje związane z obchodzeniem rocznic ślubu. Jednak wszystkie te tradycje mają wspólny cel – uczczenie miłości i trwałości związku małżeńskiego.