Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ślub konkordatowy – wszystko co warto wiedzieć

Ślub konkordatowy to bardzo popularna forma zawarcia związku małżeńskiego. Jest to połączenie ślubu kościelnego ze ślubem cywilnym, jednak zawierany jest jedynie w kościele. Co to jest ślub konkordatowy, jakie dokumenty należy złożyć, aby móc zawrzeć taki związek małżeński? O tym będzie nasz artykuł.

Ślub konkordatowy – co to jest?

Ślub konkordatowy to połączenie ślubu kościelnego i cywilnego. Zawarcie takiego ślubu sprawia, że jest on ważny nie tylko według kościoła katolickiego, ale również polskiego prawa. Dzięki takiej formie zawarcia związku małżeńskiego nie ma potrzeby uczestnictwa w dwóch uroczystościach. Wszystko odbywa się w kościele, a dzięki złożeniu stosownych dokumentów, jest uznawany także przez Urząd Stanu Cywilnego. Należy wiedzieć, że wiąże się z koniecznością współpracy duchownego z Urzędem Stanu Cywilnego.

Urząd stanu cywilnego, ślub konkordatowy – jak załatwić formalności?

Każda para, która chce wziąć ślub konkordatowy, musi dopełnić pewne formalności. Już na około 6 miesięcy przed ślubem konieczne jest podpisanie protokołu, który dotyczy braku przeciwwskazań do wzięcia ślubu. Taki dokument odnośnie ślubu konkordatowego należy dostarczyć do parafii, w której dojdzie do zawarcia związku małżeńskiego. Ważny jest 6 miesięcy, dlatego nie należy się spieszyć. Najczęściej należy zrobić to w terminie do 3 miesięcy przed spodziewanym terminem ślubu. Co ważne, po ślubie parafia ma obowiązek dostarczyć zaświadczenie do ślubu konkordatowego do Urzędu Stanu Cywilnego, dzięki któremu zostanie wystawiony akt małżeństwa.

Ślub konkordatowy – USC i kościół – jakie dokumenty trzeba złożyć?

Zawiadomienie o ślubie to niejedyna rzecz, jaką trzeba zrobić w sytuacji chęci zawarcia związku małżeńskiego. Konieczne jest złożenie stosownych dokumentów w parafii i USC.

W parafii potrzebne będą:

  • dowody osobiste;
  • metryki chrztu i bierzmowania;
  • zaświadczenie o zapowiedziach;
  • odbycie nauk przedmałżeńskich i kursu w poradni rodzinnej;
  • zaświadczenie o spowiedzi przedślubnej;
  • dane świadków.

W Urzędzie Stanu Cywilnego konieczne będą:

  • dowody osobiste (w przypadku obcokrajowca paszport);
  • skrócone akty urodzenia;
  • uiszczenie opłaty skarbowej.

Wzór zaświadczenia do ślubu konkordatowego dostępny jest w Internecie. Wystarczy wpisać hasło np. zaświadczenie z USC do ślubu konkordatowego 2022, dzięki czemu wyświetli się stosowny dokument. Oczywiście jest on również dostępny w Urzędzie Stanu Cywilnego. Warto wiedzieć, że takie zaświadczenie jest potwierdzeniem braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Stwierdza się w nim, że między parą przyszłych małżonków nie ma przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.

Ślub konkordatowy – kto może zawrzeć związek małżeński?

Zgodnie z przepisami prawa polskiego i kościelnego ślub konkordatowy może być zawarty przez:

  • osoby pełnoletnie (ukończony 18 rok życia);
  • niespokrewnione ze sobą w linii prostej;
  • osoby niebędące rodzeństwem;
  • niespowinowacone.

Co ważne, ślub konkordatowy może być zawarty przez kobiety, które ukończyły 16 rok życia, jednak konieczna jest zgoda sądu. To samo dotyczy sytuacji, w której związek małżeński chcą zawrzeć osoby spowinowacone.

Ślub konkordatowy – o czym jeszcze warto pamiętać?

Ślub konkordatowy to uroczystość, która wiąże się nie tylko z życzeniami i radosnymi chwilami, ale również opłatami. Konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej, a także pokrycia kosztów ceremonii w kościele. Zwykle jest to kwota „co łaska”. Inne opłaty dotyczą pozyskania aktu małżeństwa. Pierwszy egzemplarz jest darmowy, jednak za każdy kolejny trzeba zapłacić. Co istotne, akt małżeństwa sporządzany jest w kościele, jednak formalności zostają dopełnione po kilku tygodniach od zawarcia małżeństwa. Oczywiście para staje się małżeństwem już w chwili złożenia przysięgi, jednak wszelkie formalności dopełniane są w momencie rejestracji związku małżeńskiego przez kierownika urzędu. Po ślubie proboszcz parafii musi dostarczyć dokumenty w ciągu 5 dni do właściwego Urzędy Stanu Cywilnego. Na ich podstawie sporządzany jest akt małżeństwa.