Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ślub humanistyczny – na czym polega?

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych momentów w życiu. To, jak dokładnie będzie wyglądał, zależy od poglądów i upodobań państwa młodych. Zwykle ślub odbywa się w urzędzie stanu cywilnego bądź w miejscu kultu religijnego, jednak obecnie pary młode coraz częściej wybierają ślub humanistyczny, który umożliwia zawarcie związku małżeńskiego w dowolnym miejscu i czasie. Czym jest ślub humanistyczny i jakie konsekwencje prawne są z nim związane?

Ślub humanistyczny w Polsce – bez urzędnika czy księdza

Śluby humanistyczne w Polsce nie są jeszcze bardzo popularne, choć z roku na rok decyduje się na nie coraz więcej osób. Ich idea jest dokładnie taka sama, jak tradycyjnych ślubów – chodzi o to, aby powiedzieć drugiej osobie, że chce się z nią spędzić resztę życia. Niemniej jednak w ślubie humanistycznym nie uczestniczy ani urzędnik, ani osoba duchowna, która potwierdziłaby zawarcie związku małżeńskiego.

Kto udziela ślubu humanistycznego? Jest to zadanie mistrza ceremonii (inaczej celebrant) który pomaga parze młodej przygotować całą uroczystość. Celebrantem może być osoba bliska, lecz młodzi mogą również skorzystać z pomocy osób specjalizujących się w prowadzeniu tego typu wydarzeń. Warto mieć na uwadze, że nie musi ono wyglądać tak samo, jak tradycyjny ślub.

Jeśli związek małżeński zawieramy w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego, to liczymy się z pewnymi ograniczenia wynikającymi ze scenariusza takiej uroczystości. Tymczasem ślub humanistyczny daje pełną dowolność, zatem w każdym przypadku może wyglądać nieco inaczej. Nawet przysięga małżeńska na ślubie humanistycznym jest tworzona przez samych małżonków, nie polega natomiast na powtarzaniu pewnych ogólnie przyjętych formułek.

To właśnie najbardziej podoba się parom decydującym się na ślub humanistyczny – pełna swoboda (oczywiście nie można przy tym przekraczać granic dobrego smaku czy łamać ogólnie obowiązujących norm społecznych), skupienie na człowieku i uczuciu, które zrodziło się między dwojgiem ludzi.

Skutki prawne ślubu humanistycznego

Ślub humanistyczny – ze względu na to, że nie odbywa się w obecności urzędnika czy też na mocy jakichkolwiek porozumień (na przykład konkordatu) – nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych. Oznacza to, że z formalnego punktu widzenia małżonkowie nadal są dwojgiem obcych sobie ludzi. Nie mają prawa dziedziczyć na zasadach ustawowych, rozliczać wspólnie podatków czy pozyskać informacji o stanie zdrowia małżonka na zasadach ogólnych. Ślub humanistyczny daje więc sporą swobodę zawierania związku małżeńskiego, jednak z prawnego punktu widzenia wcale ślubem nie jest. Czasami jednak pary młode decydują się połączyć ślub humanistyczny ze ślubem cywilnym, choć na to musi wyrazić zgodę urzędnik.

Ślub humanistyczny – dla kogo?

Zainteresowanie ślubem humanistycznym rośnie wśród młodego pokolenia, które w centrum stawia człowieka i jego potrzeby, a nie urzędowe czy kościelne formuły. Zawarcie związku małżeńskiego w ten właśnie sposób to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby celebrować ten wyjątkowy dzień na swoich zasadach i nie czują tym samym potrzeby formalizowania małżeństwa.

Często na ślub humanistyczny decydują się też pary, które nie mogą wziąć ślubu kościelnego ani nawet cywilnego. Dotyczy to na przykład par LGBT, osób niemających rozwodu czy obcokrajowców, których sytuacja prawna nie jest do końca uregulowana. W przypadku ślubu humanistycznego nie trzeba spełniać żadnych wymogów – wystarczy, że druga osoba chce zawrzeć w ten sposób związek małżeński.

Kolejną zaletą jest koszt ślubu humanistycznego – budżetowa ceremonia będzie kosztować zaledwie kilkadziesiąt-kilkaset złotych, mając na uwadze przede wszystkim dekoracje, obrączki czy innego rodzaju dodatki. Oczywiście, humanistyczny ślub można wziąć wszędzie, w tym również w najodleglejszym zakątku świata – wtedy też cena może być znacząco wyższa, jednak to, ile finalnie para młoda zapłaci za ślub i wesele, zależy od wielu czynników. Nie trzeba jednak ponosić kosztów związanych na przykład z opłaceniem mszy w kościele.