Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ślub i nowa praca, czyli nowy rozdział życia także w sferze zawodowej

Ślub większości kojarzy się ze stabilizacją, jednak może też okazać się motorem napędowym zmian, jakie zajdą w życiu. Dotyczy to przede wszystkim sfery zawodowej i rozwoju kariery. Dla wielu obecna praca nie jest satysfakcjonująca, dlatego warto poszukać innego miejsca zatrudnienia, a czasami nawet całkowicie zmienić branżę. Oto, jak to zrobić.

Dlaczego ślub to dobry pretekst do zmian w życiu zawodowym?

Ślub niegdyś oznaczał szereg zmian, jakie zachodzą w życiu prywatnym. Dawniej pary nie mieszkały ze sobą przed ślubem, najczęściej też nie podejmowały kluczowych dla wspólnego życia decyzji. Dziś jednak wiele się w tej sferze zmieniło i ślub nie jest już punktem zwrotnym w życiu, choć oczywiście nadal jest to bardzo istotne i podniosłe wydarzenie. Daje ono nową siłę i energię do tego, aby sprostać wyzwaniom. Warto więc zastanowić się nad swoim życiem zawodowym, któremu w czasie przygotowań do ślubu zwykle nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Tymczasem dobrze przemyśleć, czy:

  • obecna praca jest satysfakcjonująca,
  • w danym miejscu istnieją perspektywy rozwoju zawodowego,
  • wynagrodzenie odpowiada uwarunkowaniom rynkowym,
  • atmosfera w miejscu pracy jest odpowiednia?

Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedź brzmi „nie”, należy zastanowić się, czy nie czas na małe bądź nawet nieco większe zmiany.

Zmiana pracy, a może branży?

Praca dla specjalistów dostępna jest w niemal każdym mieście – wykwalifikowane osoby są dziś poszukiwane dosłownie w każdej branży. Warto jednak zastanowić się, czy obecna daje duże możliwości i wynagrodzenie na odpowiednim poziomie. Bywa i tak, że w pewnym wieku (nawet młodym) pracownicy zaczynają odczuwać wypalenie zawodowe. Jeśli pojawia się tego typu problem, warto rozważyć zmianę branży. Przebranżowienie w dzisiejszych czasach nie jest trudne, choć oczywiście wymaga pewnych nakładów czasu i pracy. Istnieje możliwość zapisania się na studia wyższe, kursy zawodowe czy doszkalające, aby zdobyć nowe kompetencje. Należy przy tym pamiętać, że zmiana branży nie zawsze musi być tożsama z większym wynagrodzeniem – czasami na odpowiednią pensję trzeba będzie nieco poczekać, jednak dla wielu bardzo istotna jest przede wszystkim satysfakcja z wykonywanej pracy, natomiast pieniądze schodzą wtedy na dalszy plan.

Gdzie szukać nowej pracy?

Znalezienie nowej pracy zależy przede wszystkim od konkretnych wysiłków, jakie podejmuje kandydat. W pierwszej kolejności należy sporządzić wysokiej jakości CV, które przykuje wzrok pracodawców. Ci najczęściej zwracają dziś uwagę na posiadane kompetencje zawodowe, dlatego warto je wyróżnić. Ofert pracy można szukać na dedykowanych portalach ogłoszeniowych, w urzędzie zatrudnienia bądź poprzez system poleceń. Jednocześnie w wielu firmach składa się aplikacje ogólne, a kandydaci są zapraszani na rozmowy w ramach prowadzonych na bieżąco rekrutacji.

Kiedy złożyć wypowiedzenie w poprzednim zakładzie pracy?

Złożenie wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy powinno mieć miejsce dopiero po znalezieniu nowego miejsca zatrudnienia. Czasami od podjęcia decyzji o zmianie pracy do momentu złożenia wymówienia mija wiele miesięcy, zwłaszcza jeśli pracownik decyduje się na zmianę branży. Bardzo istotne jest jednak pilnowanie obowiązujących terminów. Okres wypowiedzenia jest różny, w zależności od tego, jak długo dana osoba była zatrudnione w konkretnym zakładzie. Mowa o umowach o pracę – w przypadku umów cywilnoprawnych długość okresu wypowiedzenia podana jest bezpośrednio w umowie. Ze złożeniem wypowiedzenia nie warto się więc spieszyć. Najlepiej zrobić to w momencie podpisania promesy zatrudnienia bądź umowy z nowym pracodawcą, tak aby nie zostać bez źródła dochodu. Niektórzy decydują się wypowiedzieć umowę wcześniej, co daje im większą elastyczność w poszukiwaniu zatrudnienia. Takie rozwiązanie pozwala bez przeszkód uczęszczać na rozmowy kwalifikacyjne, lecz jednocześnie nie jest wolne od wad – nie ma gwarancji znalezienia pracy w danym okresie, co wiąże się z ryzykiem pozostawania bez żadnego źródła dochodu.