Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Planujesz ślub i wesele i nie wiesz jakie zaproszenia ślubne wybrać? Koniecznie przeczytaj ten poradnik!

Wybór zaproszeń ślubnych spędza sen z powiek niejednej parze młodej. Każdy chce bowiem mieć jak najpiękniejsze zaproszenia ślubne, które będą komplementować wszyscy goście. Na co warto zwrócić uwagę wybierając zaproszenia?

Wszystko w jednym stylu

Zaproszenia ślubne są poniekąd elementarną częścią dekoracji pomimo, że nie znajdują się bezpośrednio na weselnej sali. Warto jednak, żeby wszystkie dekoracje były utrzymane w jednej tonacji, dlatego też na początek dobrze jest przemyśleć ogólną koncepcję ozdób. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie muszą posiadać ten sam wzór, a nawet kolor. Wystarczy, jeżeli zostaną utrzymane w jednym, podobnym do siebie stylu. Bardzo popularne jest dekorowanie sali weselnej w stylu:

  • vintage,
  • koloru przewodniego – jednego bądź dwóch, trzech,
  • ekologicznym,
  • klasycznym.

Czasami para młoda decyduje się na to, aby zaproszenia ślubne miały dokładnie taki sam wzór, jak winietki na stołach czy plan usadzenia gości. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, jednak nie zawsze musi być ono praktykowane. Nie jest to bowiem z góry określona norma, a dowolny wybór pary młodej.

Charakter zaproszeń ślubnych

Wybierając zaproszenia ślubne dobrze jest pomyśleć, jakie informacje chcemy na nich umieścić. Jeżeli tylko standardowe, takie jak imię i nazwisko państwa młodych, zaproszonych gości oraz adres miejsca, w którym odbędzie się ślub i wesele, z powodzeniem można wybrać zaproszenie jedno- lub dwustronicowe. Wszystkie niezbędne informacje z pewnością się tam zmieszczą. Jeśli jednak chcemy umieścić jakieś dodatkowe wiadomości, zaproszenie powinno mieć więcej stron i być przygotowane na przykład w formie harmonijki. Kolejną kwestią jest wypisywanie zaproszeń. W drukarniach można nabyć zaproszenia spersonalizowane, wykonywane na zamówienie. Jest to dobra opcja, jeżeli zaproszonych jest wielu gości i nie chcemy poświęcać zbyt wiele czasu na wypisywanie zaproszeń odręcznie. W przypadku mniejszej ilości zaproszonych zabieg ręcznego wypisywania zaproszeń ma sens, jednak pan młody lub panna młoda powinni mieć ładny, czytelny charakter pisma. Unikajmy zaproszeń, w które wkleimy, lub co gorsza włożymy wydrukowane treści. Są one nieestetyczne, a dodatkowo karnet z najważniejszymi informacjami może wypaść lub oderwać się od karty zaproszenia.

Na zamówienie

Wiele par nie chce decydować się na zaproszenia, które każdy może zamówić w sieci. Pomimo ogromnego ich wyboru, często żaden model nie pasuje parze młodej w stu procentach. Rozwiązaniem są zaproszenia projektowane na miarę, wykonywane przez plastyków czy po prostu osoby specjalizujące się w przygotowywaniu karnetów. Ogromnym plusem zaproszeń ślubnych na indywidualne zamówienie jest fakt, że osoba tworząca wykona zaproszenia zgodnie z naszym życzeniem tak, jak to sobie wymarzyliśmy. Co więcej, nikt inny nie będzie miał takich zaproszeń. Dla par ceniących sobie indywidualność i oryginalność jest to bardzo dobre rozwiązanie. Niestety, tego typu zaproszenia są o wiele droższe od standardowych, które można zamówić w drukarni. Jeżeli dodatkowo zamówimy winietki czy inne, ręcznie przygotowane ozdoby, uzbiera się z tego niemała kwota do zapłaty. W przypadku niewielkiej ilości zaproszonych gości zapłacimy odpowiednio mniej, jednak przy większej ich liczbie musimy liczyć się ze znacznym wydatkiem. Należy również wziąć pod uwagę fakt, iż na zaproszenia ręcznie wykonane trzeba będzie nieco poczekać. Ze względu na to, że projektuje i przygotowuje je człowiek, a nie maszyna, zamówienie dużej ilości zaproszeń bądź dodatkowo jeszcze innych ozdób powinno nastąpić nawet do pół roku przed czasem, kiedy chcemy rozpocząć rozdawanie zaproszeń.

A może save the date?

Zamiast tradycyjnych zaproszeń, niektóre pary decydują się na tak zwane z angielskiego „save the date”, czyli „zarezerwuj termin”. Taką formę zaproszenia na ślub dostarcza się przede wszystkim za pomocą tradycyjnej poczty, a nie osobiście. Jest to dobry pomysł na wprowadzenie gości w tematykę wesela i podanie pierwszych szczegółów imprezy, jednak raczej nie sprawdzi się jako zwykłe zaproszenie. Ze względu na to, że sporo par rezerwuje miejsce na wesele nawet 2 lata wcześniej, a imprezy zazwyczaj odbywają się w sezonie urlopowym, dobrze jest wcześniej poinformować gości, aby zarezerwowali sobie dany dzień, w którym odbędzie się ślub i wesele. Adnotacje w formie save the date powinny graficznie odpowiadać zaproszeniom, dlatego też już wysyłając zawiadomienie należy przemyśleć całościową koncepcję zaproszeń. Save the date sprawdzi się także w przypadku gości, do których nie mamy możliwości dotrzeć osobiście z zaproszeniem.

Wybór zaproszeń weselnych to bardzo trudna sztuka, której wiele par poświęca całe dnie i noce. Niestety, ogrom różnego rodzaju propozycji nie ułatwia podjęcia decyzji. Zaproszenia weselne powinny jednak podobać się przede wszystkim parze młodej i oddawać charakter wesela. Dla tradycyjnych imprez najlepiej sprawdzą się zwykłe, jasne zaproszenia, natomiast imprezy tematyczne powinny być okraszone odpowiednimi dekoracjami, w tym właśnie dobrze dobranymi zaproszeniami ślubnymi.