Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Powitanie młodych chlebem i solą – skąd się wzięła taka tradycja, co oznacza?

Powitanie Państwa młodych chlebem i solą to zwyczaj, który kultywowany jest od wiek wieków. Po jakże wzruszającej i niewątpliwie romantycznej ceremonii zaślubin, młode małżeństwo razem z gośćmi jedzie do miejsca, w którym odbywa się weselne przyjęcie. Tuż przed samym wejściem na salę weselną, na Państwa młodych czekają ich rodzice. Zgodnie z tradycją staropolską, muszą powitać ich chlebem i solą. Ta bardzo stara tradycja ślubna ma swoje miejsce praktycznie na każdym weselu i raczej nie dziwi już nikogo. Jednakże czy zastanawialiście się w ogóle, skąd się wzięła tradycja powitania Państwa młodych właśnie w ten sposób? Co tak naprawdę oznacza powitanie solą i chlebem? Czy jest w ogóle koniecznością?

Co oznacza dokładnie powitanie Państwa młodych na weselu chlebem i solą?

„Witamy Was młodzi chlebem i solą, aby nigdy Wam tego chleba i soli nie zabrakło” – takimi słowami mogą powitać Państwa Młodych ich rodzice, albo też inni bliscy członkowie rodziny. Nierzadko taki obrzęd spoczywa na obsłudze pracującej w danym lokalu, niemniej jednak należy to raczej do rzadkości. Pada także dosyć często pytanie: „Co wybierzesz, sól, chleb, cz też Pana Młodego?” na co Panna Młoda winna odpowiedzieć: „Wybieram sól, chleb i oczywiście Pana młodego, aby mógł pracować na niego.” Nowożeńcy muszą spróbować po kawałeczku chleba, który został zanurzony w soli, aby nie zabrakło im już nigdy tych dwóch wymienionych rzeczy.

Sól i chleb, są uważane za podstawę naszego żywienia. Dla wielu z nas, chleb stanowi rzecz świętą, którą trzeba odpowiednio traktować. Niektórzy uważają, iż sól i chleb są symbolem pomyślności i gościnności, dlatego też rodzice to właśnie nimi winni powitać Młodą Parę. Oznaczają one także dostatek, dobrobyt i powodzenie w życiu, ale są również symbolem trwałości i miłości w związku.

Dla każdej osoby te dwa najważniejsze składniki pożywienia, mogą posiadać inne znaczenie. Niemniej z pewnością będzie ono magiczne i wyjątkowe. Bez względu na to, co dla Państwa Młodych oznacza sól i chleb, warto kultywować tą dosyć starą, ale przy tym przepiękną tradycję.

Powitanie młodych solą i chlebem – jak przebiega?

Nie istnieje jeden, ogólnie przyjęty schemat tego, jak powinno wyglądać przywitanie Państwa młodych solą i chlebem. Tekst, który będzie wypowiedziany, również możemy wybrać w zasadzie dowolnie, chociaż istnieje kilka najbardziej popularnych i przy tym tradycyjnych wersów. Ponadto warto tutaj poruszyć kwestię tego, kto powinien powitać państwa młodych. Zwykle są to rodzice Państwa młodych (albo tylko matki), jednakże zdarza się także, iż młodych powitają przedstawiciele domu weselnego, w którym przygotowane zostało przyjęcie weselne.

Powitanie chlebem i solą odbywa się zaraz po uroczystości zaślubin, jeszcze zanim rozpocznie się przyjęcie weselne. Z tradycji wynika, iż to matka panny młodej albo pana młodego trzyma w swoich dłoniach tacę wraz ze solą i chlebem. Pieczywem może być najzwyklejszy bochenek, albo też przygotowany specjalnie na taką okazję wypiek z ozdobami i w nietypowym kształcie.

Najczęściej wypowiadanym powitaniem jest zdanie: Witamy Was młodzi solą i chlebem, aby Wam soli i chleba nie zabrakło nigdy w życiu”. Możliwie jest również użycie dużo bardziej rozbudowanej wersji, w której to po przywitaniu teściowa, albo też matka zwraca się bezpośrednio do panny młodej z zapytaniem – ,,Panno młoda, co wybierasz – sól, chleb, czy też może pana młodego?”. W odpowiedzi Panna młoda powinna zawrzeć zdanie: ,,Pana młodego, chleba i soli, dorobimy się powoli”.

Po tychże słowach młodzi biorą po kawałeczku chleba, moczą go w soli i zjadają. Sól i chleb winny zostać popite wódką albo wodą. Przesąd mówi, iż ta osoba, która wybierze kieliszek z alkoholem, będzie rządziła w przyszłości w małżeństwie. Po wzniesieniu toastu młodzi powinni rzucić kieliszkami za swoje plecy – im więcej fragmentów szkła powstałych podczas rozbijania, tym bardziej szczęśliwe będzie małżeństwo.