Zawiadomienie o ślubie dla kolegów z pracy i szefa najczęściej zastępuje oficjalne zaproszenie i może dotyczyć wyłącznie obecności na uroczystości zaślubin, natomiast nie na zabawie weselnej. Para młoda we własnym zakresie musi podjąć decyzję odnośnie tego, kogo zaprosi na swoją uroczystość. Gdy już lista gości zostanie zamknięta, należy przygotować zaproszenia, które w niektórych przypadkach mogą mieć formę zawiadomień.
Zaproszenie współpracowników i szefa na ślub
Zanim przygotujemy zawiadomienie o ślubie do pracy, musimy zastanowić się, kogo właściwie chcemy zaprosić na uroczystość. Pary młode podejmują w tym zakresie odmienne decyzje, w zależności od swoich możliwości oraz preferencji. Niektóre zapraszają wybrane osoby, z jakimi współpracują na co dzień. Trudno bowiem oczekiwać, by w imprezie uczestniczyli wszyscy pracownicy zakładu, zwłaszcza w przypadku licznej załogi. Inne pary, które organizują jedynie kameralną uroczystość dla najbliższej rodziny, zapraszają współpracowników wyłącznie na zaślubiny, nie zaś na zabawę weselną. Warto mieć na uwadze, że nie istnieje jeden ogólny klucz, według którego należy zapraszać na ślub osoby współpracujące czy szefa. Jest to oczywiście w dobrym tonie, jednak para młoda może też chcieć świętować jedynie w gronie najbliższych. Jeśli jednak zdecyduje się poszerzyć krąg gości, będzie musiała przygotować zawiadomienie o ślubie dla kolegów z pracy i przełożonego.
Jak zaprosić kolegów z pracy na ślub?
Zapraszając na ślub wybrane osoby oraz przełożonego, można wręczyć im tradycyjne zaproszenia, takie jak członkom rodziny czy najbliższym przyjaciołom. Powinny się w nich znaleźć informacje odnośnie:
- dnia, w którym odbędzie się uroczystość,
- miejsca zaślubin,
- miejsca, w którym odbędzie się zabawa weselna,
- daty potwierdzenia przybycia.
Para młoda może również wysłać zawiadomienie o ślubie na FB, lecz taka forma dopuszczalna jest wyłącznie w przypadku zapraszania gości na zaślubiny, a nie na wesele. W takiej sytuacji należy napisać krótką notatkę, w której podamy miejsce zawarcia związku małżeńskiego oraz godzinę. Brak wzmianki o uroczystości weselnej jest natomiast jasnym sygnałem, że współpracownicy zaproszeni są wyłącznie na ślub.
Kiedy dać zawiadomienie o ślubie w pracy?
Wręczanie zaproszeń na ślub i wesele powinno mieć miejsce najpóźniej na pół roku przed uroczystością. Wcześniej para młoda może wysłać anons, tak zwane „save the day”, w którym znajduje się jedynie wzmianka o planowanym terminie zaślubin, bez podawania większych szczegółów. Niemniej jednak w przypadku, gdy zapraszamy znajomych z pracy i szefa wyłącznie na ślub, zawiadomienie powinniśmy wysłać około miesiąc wcześniej. Tymczasem samo zawiadomienie o ślubie dla pracodawcy musi nastąpić ze znacznym wyprzedzeniem, najlepiej w momencie uzupełniania planu urlopowego. Jest to wyłącznie informacja na temat tego, że w danym dniu będziemy nieobecni w pracy z ważnego dla nas powodu. Warto pamiętać, że na okoliczność ślubu przysługuje urlop okolicznościowy, lecz pracodawca musi zostać o chęci jego wybrania poinformowany wcześniej.
Zaproszenie na ślub dla kolegów z pracy – tradycyjnie czy z fantazją?
Pary młode często zastanawiają się, jak napisać zawiadomienie o ślubie do pracy oraz w jakiej formie je wręczyć? Zaproszenie na ślub dla kolegów z pracy może mieć charakter tradycyjny, zatem wręczamy gościom zaproszenia w papierowej formie. Istnieje również możliwość wysłania im wiadomości mailowej, co jest praktykowane zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej. Państwo młodzi coraz częściej decydują się na różnego rodzaju fantazyjne mini upominki, do których załączony będzie anons w formie zaproszenia. Wśród nich można wymienić na przykład drobne ciasteczka czy pudełka ze słodyczami. Jest to rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które rezygnują z uczestnictwa współpracowników w zabawie weselnej, zapraszając ich wyłącznie na ślub. Pamiętajmy jednak, że każda para może we własnym zakresie zdecydować, kogo ugości na weselu, a niezapraszanie na nie osób z pracy nie będzie stanowiło faux pas.