Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak zorganizować ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego w Dobczycach?

Coraz częściej Młode Pary decydują się na organizację ślubu wyłącznie cywilnego. Z roku na rok liczba ślubów cywilnych, które odbywają się w tym urzędzie wzrasta. I nic w tym dziwnego, ponieważ obecnie Pary odchodzą od tradycyjnych rozwiązań, nie są związane z żadną religią. Wybierają więc ślub cywilny. Jak jednak zabrać się za organizację ślubu cywilnego? Dlaczego warto wybrać Urząd Stanu Cywilnego Dobczyce? O czym trzeba pamiętać, przy organizacji ślubu? Odpowiadamy!

Ślub cywilny – krok po kroku

Przedstawiamy więc, jak krok po kroku zorganizować ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiemy doskonale, że przedślubne przygotowania mogą być wyczerpujące, dlatego też przygotowaliśmy małe vademecum.

Wybór daty

Jak w przypadku organizacji niemalże każdej uroczystości, w pierwszej kolejności wybieramy datę. Urząd Stanu Cywilnego Dobczyce podkreśla, iż narzeczeni powinni najpóźniej miesiąc i jeden dzień przed planowaną datą ślubu udać się do urzędu w celu wyboru terminu. Jest to ustawowy czas oczekiwania na ślub cywilny. Warto jednak mieć na uwadze, że najpopularniejsze daty mogą być już zajęte – większość urzędów, między innymi Urząd Stanu Cywilnego Dobczyce, zalecają, by wybrać datę ślubu około pół roku wcześniej. Jeśli jednak w danym urzędzie nie będzie już wolnego terminu, możecie też poszukać w innym mieście, ponieważ rejonizacja już nie obowiązuje.

Złożenie wymaganych dokumentów

Następnie należy złożyć przed kierownikiem USC zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Na tej podstawie Urząd Stanu Cywilnego Dobczyce wydaje zaświadczenie. Przed ślubem cywilnym powinno się dostarczyć także szereg dokumentów, między innymi odpis aktu urodzenia.

Opłaty za ślub cywilny

Jeśli decydujecie się na ślub cywilny w USC, to jedyną opłatą jest opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wysokości 84 zł. W przypadku ślubu cywilnego poza Urzędem Stanu Cywilnego, należy jeszcze uiścić opłatę wysokości 1000 zł. Ta dodatkowa opłata umożliwia zorganizowanie ślubu cywilnego w innym miejscu niż urząd, pod warunkiem, że urzędnik wyrazi na to zgodę. Często jednak urzędnicy nie podejmują się dotarcia w bardziej odległe miejsca, dlatego też Pary szukają alternatywnych rozwiązań, jak na przykład ślub humanistyczny.

Urząd Stanu Cywilnego Dobczyce a śluby plenerowe

Stosunkowo od niedawna Urzędy Stanu Cywilnego umożliwiły organizację ślubów cywilnych w plenerze. Jak wspomnieliśmy wyżej, taka możliwość wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty wysokości 1000 zł. Śluby plenerowe są marzeniem wielu Par, dlatego takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Jednak nie każdy urzędnik wyraża zgodę na takie przedsięwzięcie – wtedy Pary muszą zadowolić się ślubem w Urzędzie Stanu Cywilnego lub szukać innych rozwiązań.

Ślub humanistyczny a ślub cywilny

Alternatywą dla ślubu cywilnego jest ślub humanistyczny. Taką ceremonię można zorganizować w dowolnym miejscu i dowolnych okolicznościach. Nie ma ona jednak mocy prawnej. Z tego powodu Pary chcące wziąć osobisty ślub humanistyczny, decydują się na połączenie go ze ślubem cywilnym lub biorą ślub cywilny w USC wcześniej tylko przy świadkach. Wielu urzędników umożliwia połączenie ślubu cywilnego w plenerze z ceremonią humanistyczną. Warto jednak dowiedzieć się więcej o obu możliwościach i jakie rozwiązania proponuje Urząd Stanu Cywilnego Dobczyce.

Ślub to wyjątkowe wydarzenie dla Pary, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by wyglądał on tak, jak sobie wymarzyliście.