Oświadczyny to wyjątkowy moment w życiu każdej pary. Jest on podkreśleniem głębokiego uczucia i bardzo często zwiastuje zbliżające się zaślubiny. Gdzie się oświadczyć swojej drugiej połówce, aby całe wydarzenie było niezwykłe i niezapomniane? W niniejszym artykule wskazujemy najlepsze pomysły na oświadczyny w Polsce. Podkreślamy, jak wybrać dobre miejsce na zaręczyny oraz przedstawiamy szereg inspiracji, które sprawdzą się w większości przypadków. Zapraszamy do lektury!
Zaręczyny a oświadczyny – czym się różnią?
Pod pojęciem zaręczyn można rozumieć okres, w którym para przyrzekła sobie wierność i dąży do tego, aby w niedalekiej przyszłości się pobrać. Z kolei oświadczyny to sam moment, w którym przyszły pan młody przekazuje swojej wybrance pierścionek i prosi ją o rękę. Zarówno zaręczyny, jak i oświadczyny są terminami używanymi wymiennie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich znaczenie nieco się od siebie różni. Reasumując, zaręczyny to okres przedślubny, podczas którego para planuje swoją przyszłość. O oświadczynach można mówić wtedy, gdy mamy do czynienia z konkretnym momentem. Jest to okoliczność, podczas której jedna osoba składa propozycję małżeństwa drugiej stronie. Z tego też względu na pary, które mają już za sobą oświadczyny, mówi się, że są zaręczonymi albo narzeczonymi. To tyle, jeśli chodzi o wyjaśnienia tych dwóch podobnych terminów. W potocznej mowie o zaręczynach można mówić, że są oświadczynami.
Gdzie się oświadczyć w Polsce?
Młode pary mają różne upodobania i zainteresowania, dlatego nie sposób określić jedno, uniwersalne miejsce na oświadczyny. Są jednak miejsca, które z różnych względów są wybierane chętniej przez przyszłych nowożeńców. O jakich mowa? Przyjmijmy, że planujemy zaręczyny w miejscu publicznym. To najczęściej wybierana forma, ponieważ pozwala na przekazanie radosnej informacji w sposób niecodzienny, co zaś podkreśla podniosłość tego wydarzenia. Przykładowo, zaręczyny na plaży to bardzo dobry motyw, który jest szczególnie polecany ze względu na piękne widoki i unikatowość takiego miejsca. Warto jednak, decydując się na taki krok, wziąć pod uwagę to, że znacznie lepiej przeprowadzić je przy zachodzącym słońcu i najlepiej w nieco ustronnym miejscu. Chyba, że zarówno jednej, jak i drugiej stronie nie przeszkadza to, że wokół będą znajdować się zaciekawieni ludzie. Interesującym wyborem są także zaręczyny w górach, szczególnie podczas zwiedzania szlaków turystycznych. Kulminacją takiej wycieczki, np. na łagodny górski szczyt, będzie wówczas wręczenie pięknego pierścionka dla swojej ukochanej.
Jak wybrać bardziej niestandardowe miejsce na zaręczyny?
Dosyć nieoczywistym pomysłem mogą być… zaręczyny w domu. To szansa na bardzo osobisty i romantyczny sposób na wyrażenie uczuć do drugiej osoby. Bez wątpienia ważnym punktem takiego wydarzenia będzie kolacja – powinna być ona przygotowana samodzielnie, ewentualnie można postawić na ekskluzywny catering z renomowanej restauracji. Zaręczyny w domu mogą być wydarzeniem przeżywanym w parze, ale równie dobrze mogą mieć charakter dużej imprezy rodzinnej lub ze znajomymi. Wszystko oczywiście zależy od kreatywności mężczyzny. Wśród innych nieoczywistych pomysłów można wyróżnić np. wycieczkę do jednego z parków narodowych, rejs statkiem w okolicach Trójmiasta czy podróż w malownicze okolice Bieszczad.
Co dać na zaręczyny oprócz pierścionka?
Najczęściej wręcza się także bukiet kwiatowy, standardowo skomponowany z czerwonych róż. Zatem, ile róż na zaręczyny wypadałoby podarować? Istnieją różne szkoły dotyczące liczby kwiatów, które powinny wchodzić w skład bukietu. Jedni wskazują na nieparzystą, inni zaś na parzystą liczbę róż. Według tradycji powinno być to 12 róż. Dwunastka jest symbolem głębokiego uczucia i miłości, dlatego właśnie z tylu pojedynczych kwiatów powinien składać się bukiet zaręczynowy. Oprócz niego warto dodać także coś od serca, np. kilka miłych słów napisanych na karteczce. Tekst na zaręczyny powinien być romantyczny i krótki, możliwy do przeczytania w kilka chwil.