Większość z państwa młodych decyduje się wyróżnić swoich rodziców podczas wesela i podziękować im w obecności najbliższych. Dla rodziców najważniejsze jest usłyszeć od dziecka zwykłe „dziękuję” czy „kocham cię”, jednak para młoda bardzo często chce sprawić im dodatkową przyjemność i wygłosić na ich cześć krótką przemowę. Tymczasem dobór słów i złożenie kilku zdań wielu osobom sprawiają ogromne problemy. W jaki sposób można stworzyć ciekawe teksty na podziękowania i do czego mogą one nawiązywać?
Podziękowania dla rodziców – oryginalny tekst czy prezenty?
Zazwyczaj państwo młodzi wybierają kombinację dwóch rodzajów podziękowań – wygłoszenia przemowy i wręczenia prezentu. Dlaczego jednak słowa są o wiele ważniejsze niż podarunek. Powodów jest kilka:
- teksty, które sami tworzymy pochodzą z naszej duszy, zatem są w pełni szczere,
- prezenty trudno jest dobrać do obu stron – zarówno rodzice panny młodej, jak i pana młodego mają inne zainteresowania i lubią dostawać inne rzeczy,
- przemówienie może nawiązywać do wielu sytuacji, w których rodzice stanowili dla nas oparcie,
- przemówienie wyraża w pełni naszą wdzięczność za spędzone wspólnie lata.
Problemem wielu par jest decyzja odnośnie tonu podziękowań. Niektórzy decydują się na zabawne teksty, inni poważne. Jedne i drugie warto dostosować do zarówno do rodziców, jak i nas samych.
Podziękowania dla rodziców – teksty o dzieciństwie
W przemówieniu możemy powrócić do lat dzieciństwa lub przynajmniej rozpocząć tekst wzmianką o latach młodości. Dzieciństwo większość z nas kojarzy się z beztroską i dobrą zabawą, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nasi rodzice musieli nieraz stawać na głowie, żebyśmy mogli z łezką w oku wspominać młodzieńcze lata. Możemy nawiązać do naszych ulubionych wspomnień z dzieciństwa, podziękować za pomoc w nauce czy w trudnych chwilach dojrzewania. Na koniec warto dodać, że chcielibyśmy naszym dzieciom móc zaoferować takie same piękne wspomnienia, jakie my mamy. Takie stwierdzenie z pewnością sprawi, że każdy rodzic poczuje się doceniony.
Teksty o trudnych chwilach jako podziękowanie dla rodziców?
Trudną kwestią jest to, czy w tekstach podziękowań powinno się wspominać o trudnych przeżyciach i chwilach, których nie wspominamy najlepiej. Wesele to przecież czas radości i nie chcemy wtedy wracać do przykrych wspomnień. Warto jednak rozważyć, czy w tych trudnych dla nas chwilach rodzice nie byli jedynymi osobami, w których mieliśmy oparcie? Czy nie pomogli nam podnieść się z kolan i iść dalej? Jeżeli tak, to jak najbardziej możemy nawiązać do tego typu sytuacji, oczywiście jeśli nie są one w rodzinie uznawane za temat tabu. Rodzicom z pewnością zrobi się miło, że mogli stanowić dla nas prawdziwe wsparcie. Trudne chwile są w życiu po to, żebyśmy mogli lepiej radzić sobie w przyszłości, zatem nie zawsze są czymś złym. Pamiętajmy jednak, żeby było to jedynie wspomnienie – nie warto opierać całego tekstu podziękowań na smutnych zdarzeniach.
Podziękowania dla rodziców – teksty o wsparciu i pomocy
W tekstach podziękowań koniecznie trzeba poruszyć kwestię wsparcia i pomocy, jaką oferowali nam zawsze rodzice. Warto wspomnieć o tym, że zdajemy sobie sprawę z tego, że ich troską kieruje wyłącznie chęć czynienia dla nas dobra. Czasami rodzice mają bowiem tendencję do obwiniania się o zbytnią troskę, jaką nas otaczają. Tymczasem trzeba to docenić i powiedzieć im, że doceniamy ich wsparcie na każdym kroku. Możemy także podziękować za pomoc w wyborze drogi życiowej czy zawodowej czy uchronienie nas przed konsekwencjami czynów, z których nie zawsze zdawaliśmy sobie sprawę. Ta kwestia, w zależności od konkretnej sytuacji, może mieć charakter żartobliwy.
W podziękowaniach warto zawrzeć przynajmniej zdanie o tym, że zapraszamy ich do naszego wspólnego życia. Można to zrobić w sposób wesoły lub po prostu powiedzieć, że zawsze są u nas mile widziani. Z pewnością zrobi im się miło, a my będziemy mieli piękną puentę naszego przemówienia. Ostatnie zdanie powinno być skierowane zarówno do jednej, jak i drugiej strony, aby nikt nie poczuł się poszkodowany.