Dzień ślubu to jeden z ważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Oficjalne „tak”, które łączy na długie lata nie byłoby jednak tak emocjonujące i doniosłe bez przybyłych Gości. Rodzina i najbliżsi znajomi – to właśnie z nimi świętujemy ten niezwykle ważny moment. I właśnie dlatego warto skusić się na małe podziękowanie za obecność w tym dniu.
Dlaczego warto podziękować Gościom za przybycie?
Mówi się, że ślub jest dla Pary Młodej, a wesele dla rodziny i przyjaciół. Jeśli zdecydowaliśmy się na organizację wesela i lista gości jest w przygotowaniu, warto pójść o krok dalej i podziękować przybyłym za obecność. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem są podziękowania słowne, które można wygłosić podczas przemówienia Młodej Pary. To moment, w którym można wyrazić wdzięczność za obecność w tak istotnym dla młodych dniu. Dobrym pomysłem jest wplatanie podziękowań w piosenki weselne – orkiestra zapowiadając kolejny utwór ma możliwość powiedzenia paru słów, niech będą one przychylne dla uszu biesiadników.
Karteczki z podziękowaniem
Innym bardzo prostym rozwiązaniem jest karteczka z podziękowaniem dla Gościa. Na zewnętrznej stronie może być imię i nazwisko Gościa (jeśli miejsca są wskazane imiennie), a w środku lub na odwrocie parę słów wdzięczności za przybycie na wesele. Jeśli miejsca są wybrane odgórnie, dobrze jest zwracać się imieniem gościa. Jeśli jest dowolność zajmowanych miejsc, można użyć ogólnego zwrotu „Dziękujemy, że jesteś dziś z nami”. Oczywiście dobrze by było żeby wszystkie elementy były ze sobą spójne – czcionka czy kolory winietek.
Słodki upominek
Jeszcze słodszym (i to dosłownie) upominkiem jest wręczenie gościom elegancko zapakowanych słodkości. W zależności od motywu przewodniego dekoracji, można dobrać odpowiednio poszczególne elementy. Przykłady słodkich podziękowań:
– chińskie ciasteczka z wróżbą – w każdym podziękowanie za przybycie
– orzechy w czekoladzie zapakowane w celofan i przewiązane tasiemką wraz z podziękowaniem na małej karteczce
– lizak z napisem „Dziękujemy!”
– niewielkie papierowe opakowanie ozdobne z garścią oddzielnie zapakowanych czekoladek, z jednej strony podziękowanie Młodej Pary, z drugiej wierszyk ślubny
– pierniki w kształcie serca z wylukrowanym napisem
Wysokoprocentowe podziękowanie
Oczywiście warto podziękowania dopasować do odbiorców, w tym przypadku do naszych gości. Jeśli więc mamy podejrzenie (lub pewność), że słodycze nie przypadną im do gustu, możemy zdecydować się na coś mocniejszego. Mowa o małych flaszkach z wysokoprocentowym alkoholem. Jeśli więc najbliższa rodzina pędzi bimber lub sezonowe wino, warto skorzystać z tego rozwiązania. Tym bardziej jeśli rzeczony alkohol pojawi się również na stole. Będzie to miłe przypomnienie wprost z weselnego stołu. Jeśli nie mamy możliwości wlania alkoholu domowej roboty, weselna wódka również się sprawdzi. Wystarczy przelać napój, a na obu stronach buteleczki przykleić informacje: datę uroczystości oraz nazwę o zawartość % trunku oraz podziękowania na odwrocie.
Symboliczny gest
Jeśli Para Młoda jest zwariowana i kreatywna, warto pójść o krok dalej i ofiarować gościom prezent spersonalizowany właśnie pod gospodarzy. Ciekawszym rozwiązaniem będzie:
– magnes
– korek do wina
– breloczek do kluczy
– kartka z podziękowaniem (na wzór kartek, które otrzymują Państwo Młodzi, ale z odwrotnymi życzeniami)
– naklejki
– szklana ampułka, w której znajdą się ziarna pysznej kawy lub aromatycznej herbaty
– słoiczki wypełnione tzw. Lasem w butelce – bardzo modne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie dekoracje na wysokim poziomie
Podziękowania dla Gości
Podziękowania dla gości za przybycie na ślub są miłym gestem, który z pewnością zostanie na długo w pamięci biesiadników. Warto jednak dopasować ich formę do charakterów Państwa Młodych oraz dekoracji weselnych i głównego motywu na sali. Dobrze jeśli poszczególne elementy są częścią całości i np. jeśli wesele jest bardzo wykwintne i eleganckie, lepszą decyzją będzie wręczenie estetycznie zapakowanych czekoladek niż zabawnych breloków i na odwrót.