Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak zaplanować rozkład stołów weselnych?

To, jak będą ustawione stoły weselne, w głównej mierze zależy od możliwości restauracji, w której organizowane będzie przyjęcie. Państwo młodzi często jednak mogą nanieść poprawki do ustawienia bądź wprowadzić w życie własne pomysły, który będą odzwierciedleniem ich marzeń o wyglądzie sali weselnej. Jakie mamy możliwości zaplanowania stołów weselnych tak, aby ich rozkład był jak najbardziej praktyczny?

Plan stołów weselnych – klasyczna podkowa

Rozkład stołów w podkowę to najczęściej spotykana kombinacja. Para młoda otoczona jest gośćmi bądź siedzi przy osobnym stole, z którego odchodzą dwa większe stoły, przy których siedzą goście. Podkowa ma jedną, podstawową zaletę – pozwala na rozłożenie na stołach wszystkich przekąsek, a także usadzenie gości w taki sposób, aby każdy mógł porozmawiać z osobami z naprzeciwka i z boku. Bardzo ważne w tym ułożeniu stołów jest jednak to, aby zadbać o winietki – w przypadku, gdy para młoda o nich zapomni, goście nie będą wiedzieli, jak mają usiąść, co może spowodować małe zamieszanie. Tradycyjna podkowa sprawdza się także w przypadku, gdy zapraszamy na wesele większą ilość osób. Przy mniejszej liczbie gości zalecane jest ustawienie jednego, długiego stołu, przy którym wszyscy zasiądą.

Plan stołów weselnych – osobne stoliki

Mniejsze stoliki, przy których goście usadzeni będą zgodnie z wybranych kluczem, to rozwiązanie rodem z angielskich przyjęć u królowej. Jest to bardzo elegancki sposób ustawienia stołów, niemniej jednak trzeba wybrać odpowiedni sposób usadzania gości tak, aby każdy miał możliwość porozmawiać z osobami siedzącymi przy tym samym stole i dobrze się przy tym bawić. Para młoda najczęściej sadza gości w następujący sposób:

  • rodzinami – kilkuosobowe rodziny siedzą przy jednym stole, jednak problem pojawia się w przypadku małżeństw bez dzieci,
  • wiekiem – państwo młodzi wychodzą z założenia, że dana grupa wiekowa najlepiej odnajdzie się w rozmowie z rówieśnikami,
  • poglądami – jest to bardzo kontrowersyjny sposób usadzenia gości, gdyż trzeba znać poglądy polityczne i na życie niemal wszystkich zaproszonych.

W przypadku tego rodzaju sposobu ustawienia stołów pamiętajmy również o winietkach. Nie muszą one jednak być imienne szczególnie, gdy usadzamy gości rodzinami. Zamiast winietek możemy także postawić na plan stołów, na którym dokładnie opiszemy także miejsce.

Plan stołów – osobny stół z jedzeniem

Niektórzy organizują wesele w formie bufetu szwedzkiego, co pozwala na ustawienie jednego, dużego stołu, na którym dostępne są weselne potrawy. Goście natomiast siedzą przy mniejszych stolikach, na których położone są ich talerze i ewentualnie napoje w dzbankach czy butelkach. Jest to dobre rozwiązanie, w przypadku małej liczby gości, gdyż w przeciwnym razie przy stole z jedzeniem może zrobić się niemały zator, co zniechęci do próbowania kolejnych potraw.

Plan stołów weselnych – para młoda siedzi osobno

Czasami para młoda wybiera dla siebie osobny stół, przy którym siedzi tylko ona plus ewentualnie świadkowie. Rozwiązanie takie sprawdza się na salach, na których istnieje możliwość postawienia stołu na podwyższeniu w taki sposób, aby para była dobrze i miała dobry widok na resztę otoczenia. Pozostali goście siedzą wtedy przy jednym, dużym stole bądź kilku małych stolikach. Zwykle ich stoły są ozdobione mniej bogato niż stół państwa młodych. Wybór osobnego stołu jest bardzo polecany szczególnie, gdy panna młoda ubiera obszerną suknię, w której trudno by było przechodzić przez resztę gości po to, aby na przykład wyjść do toalety. Co więcej, państwo młodzi mogą przy swoim stole trzymać osobiste rzeczy bez obawy, że zostaną przez przypadek zabrane przez któregoś z gości.

Rozkład stołów weselnych to ogromne wyzwanie dla pary młodej. Z pomocą przychodzą jednak restauracje, które do perfekcji opanowały sztukę sadzania gości i ustawiania stołów tak, aby każda para była zadowolona. Warto korzystać z doświadczenia organizatorów wesel, którzy podpowiedzą jak najbardziej praktyczne rozwiązania, które spotkają się również z uznaniem pary młodej.