Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Na której ręce się nosi pierścionek zaręczynowy?

Zaręczyny są uroczystą chwilą, będącą potwierdzeniem chęci zawarcia małżeństwa. Pomiędzy dwojgiem ludzi, tworzących związek uczuciowy pojawia się deklaracja wstąpienia na drogę formalnoprawną. Podobnie jest w kwestii religijnej. Zaręczyny są momentem podjęcia decyzji o ślubie i otwierają drogę do formalności, umożliwiających zawarcie sakramentu małżeństwa. Tradycją zaręczyn jest wręczenie kobiecie, zgadzającej się na zawarcie małżeństwa pierścionka zaręczynowego. Jeśli zastanawiasz się, na który palec go założyć, dowiesz się poniżej. 

Pierścionek zaręczynowy – na której ręce?

Wydawać by się mogło, że noszenie pierścionka zaręczynowego jest obowiązkowe na którejś dłoni. Nic bardziej mylnego. Nie ma żadnych przepisów, regulujących konieczność noszenia zaręczynowego pierścienia na prawej bądź lewej ręce. Gdy znajdziesz już odpowiednie miejsce na zaręczyny, skorzystaj z tradycji, ugruntowanej w kraju. Polska tradycja zmieniła się po Powstaniu Styczniowym i w przeciwieństwie do wielu europejskich państw propaguje noszenie pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni. Przed rokiem 1864 Polki nosiły pierścionek zaręczynowy na lewej dłoni. Na prawej dłoni obrączkę nosiły wdowy. Na znak solidarności z wdowami po powstańcach kobiety przełożyły obrączki oraz pierścionki zaręczynowe na prawą dłoń. Pierścionek zaręczynowy przygotowuje miejsce dla obrączki, dlatego w naszym kraju tradycyjnie, najczęściej zakładany jest na palec prawej dłoni.

Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu nosić?

Noszony w myśl tradycji na prawej dłoni pierścionek zaręczynowy umieszczany jest na palcu serdecznym czyli tym, leżącym najbliżej palca małego. W ten sposób pierścionek zaręczynowy tworzy miejsce dla obrączki ślubnej, nakładanej na palec w dniu ceremonii. Od tej chwili kobieta może nosić pierścionek zaręczynowy w duecie z obrączką. Jeżeli kobieta lubi biżuterię, noszoną na dłoniach i prawdopodobnie będzie chciała nosić pierścionek zaręczynowy w duecie z obrączką, warto wybrać pierścionek zaręczynowy z obrączką w tym samym stylu. Świetnie pasują do siebie, jeśli uzupełniają się poprzez zastosowany materiał lub ozdoby.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Po ślubie pierścionek zaręczynowy można przenieść na palec serdeczny lewej ręki. Jest to kwestia indywidualna dla każdej mężatki. Można też nosić go razem z obrączką, na tym samym palcu. Ważne, by pierścionek zaręczynowy noszony był na palcu serdecznym. Wybór prawej lub lewej ręki ma w tym względzie mniejsze znaczenie. Jeśli zastanawiasz się, jaki pierścionek zaręczynowy wybrać, warto wziąć pod uwagę gust przyszłej panny młodej, dobierając biżuterię do jej typu urody oraz gustu. Jeśli nie masz pewności, jaka biżuteria podoba się przyszłej narzeczonej i żonie, warto skorzystać z podpowiedzi najbliższych jej kobiet. Może być to okazja do lepszego poznania się i zacieśnienia więzi jeszcze przed ceremonią ślubną. Kobieta decyduje, na której ręce nosi pierścionek zaręczynowy, jednak palec serdeczny jest tutaj niezmiennie wybierany jako ugruntowany w tradycji.

Czy we wszystkich krajach pierścionek zaręczynowy nosi się na tych samych zasadach?

W większości krajów narzeczone noszą pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym lewej dłoni. Tradycja narodziła się z wierzeń starożytnych Greków, którzy twierdzili, że żyła palca serdecznego lewej dłoni powiązana jest z sercem. Tę tradycję zaczęli kultywować również starożytni Rzymianie, którzy wprowadzili nazwę: vena amoris. Tak jest dziś w krajach Ameryki Północnej: Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także w krajach afrykańskich. Podobnie jak w Polsce, na prawej dłoni pierścionek zaręczynowy noszą obywatelki Niemiec, Austrii, Rosji i Japonii. Najważniejsze w noszeniu pierścionka zaręczynowego jest dumne potwierdzenie chęci zawarcia małżeństwa z konkretną osobą. Jeśli znajdzie się on na palcu serdecznym, stanowi to czytelny sygnał informujący, iż jest to właśnie biżuteria zaręczynowa, wymieniana w dniu ślubu na obrączkę. Niektóre kobiety po zawarciu małżeństwa rezygnują z noszenia pierścionka zaręczynowego, który zajmuje szczególne miejsce w szkatułce z biżuterią.