Laser znalazł zastosowanie w wielu branżach, w tym również w kosmetologii. Obecnie wykorzystywany jest do wielu zabiegów, które poprawiają wygląd całego ciała poprzez likwidowanie niedoskonałości, problemów skórnych, czy nadmiernego owłosienia. Jak zatem wykorzystuje się laser podczas zabiegów kosmetycznych? Jakie efekty można uzyskać, poddając się zabiegowi z zastosowaniem lasera?
Działanie i właściwości laserów
Laser to urządzenie, które emituje wiązkę promieniowania, podczerwieni, ultrafioletu oraz z zakresu światła widzialnego. Istnieje wiele rodzajów laserów, które dzielone są ze względu na sposób działania, moc generowanych fal oraz wykorzystywanie środka aktywnego. Dzięki tym różnorodnym aspektom działania sprawdza się on w wielu odmiennych problemach skórnych.
Każdy zabieg z użyciem lasera musi być przeprowadzany przez wykwalifikowaną do tego osobę. Konieczna jest usystematyzowana wiedza z zakresu jego działania oraz techniki jego zastosowania, czy też kwalifikacji pacjenta do tego typu zabiegów.
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego i tatuaży
Działanie wiązki lasera doskonale sprawdza się w przypadku usuwania niechcianych lub nieudanych tatuaży, czy też makijażu permanentnego. Ten ostatni jest szczególnie modny w ostatnich czasach. Pozwala zaoszczędzić czas w trakcie codziennego makijażu i podkreśla naszą urodę. Jednak nie zawsze finalny efekt makijażu permanentnego jest zadowalający. W takich sytuacjach można zdecydować się na jego korektę lub usunięcie. Laserowe usuwanie makijażu permanentnego polega na rozbiciu przy pomocy wiązki lasera barwników na mikroskopijne cząsteczki. Następnie są one usuwane z organizmu przez procesy metaboliczne. W efekcie dochodzi do rozjaśnienia i ostatecznie do całkowitego wyblaknięcia (usunięcia barwnika ze skóry) niechcianego makijażu permanentnego. Podobnie wygląda usuwanie tatuaży, ponieważ w obu typach zabiegów używa się technologii Q-SWITCH, polegającej na emitowaniu bardzo krótkich impulsów wiązki lasera.
Więcej na temat tej metody znajduje się na stronie https://www.permanentny.com/laserowe-usuwanie-makijazu-permanentnego.
Terapie laserowe na twarz
Lasery doskonale nadają się do redukcji skórnych niedoskonałości. Szczególnie często są używane do zabiegów na twarz. Przy ich pomocy można między innymi zamknąć widoczne naczynka krwionośne, które mogą powodować rumień oraz trądzik różowaty. Ciepło lasera wywołuje efekt koagulacji, który natychmiast rozjaśnia naświetlany obszar skórny. Do zabiegów zamykania naczynek wykorzystuje się między innymi laser KTP, Nd-Yag, aleksandrytowy, diodowy oraz IPL. Różnią się one między innymi długością emitowanej fali, a więc głębokością działania.
Laser wykorzystywany jest również do redukcji przebarwień, które powstają w wyniku nagromadzenia melaniny. Wiązka lasera i emitowane światło są pochłaniane przez barwnik nagromadzony w komórkach. W efekcie dochodzi do ich zniszczenia. Początkowo miejsce to staje się nieco ciemniejsze, w przeciągu kolejnych dni wraz ze złuszczającym się naskórkiem zmiany schodzą ze skóry. Przebarwienie w ten sposób zostaje zredukowane lub całkowicie usunięte.
Kolejną terapią na twarz, która wykorzystuje działanie lasera, jest resurfacing – czyli regeneracja skóry. Dzięki właściwościom wiązki laserowej można bez skalpela poprawić i odmłodzić wygląd. Laser ma niezwykłe działania regenerujące, odmładzające oraz stymulujące komórki do odbudowy. Ponadto aktywuje produkcję nowych włókiem kolagenowych odpowiedzialnych między innymi za jędrność skóry. Dlatego też jest to skuteczna metoda na prewencję oraz redukcję zmarszczek, poprawę elastyczności skóry oraz ogólną poprawę jej wyglądu.
Laserowa depilacja skóry
Laser jest również powszechnie używany do usuwania nadmiaru owłosienia z powierzchni całego ciała. Wiązka lasera działając bezpośrednio na cebulkę włosa, niszczy mieszki włosowe, które odpowiadają za jego wzrost. W efekcie włos przestaje rosnąć. Niezwykle istotny jest również fakt, że nie dochodzi do uszkodzenia struktury naskórka.
Depilacja z wykorzystaniem lasera może być przeprowadzana na każdej części ciała. Zarówno depilacja twarzy, pach, rąk, nóg, jak i miejsc intymnych z wykorzystaniem lasera jest popularnym zabiegiem w gabinetach kosmetycznych. Oprócz uszkodzenia struktury włosa zabieg ten działa redukująco na nadmierne pocenie się. Do laserowej depilacji wykorzystuje się różne rodzaje laserów, głównie laser diodowy. Aby długotrwale pozbyć się włosów, zaleca się wykonanie od kilku do kilkunastu zabiegów w odpowiednich odstępach czasu.