Właśnie tak! Latem uszy szczególnie narażone są na pojawienie się stanów zapalnych. Jednym z nich jest popularne ucho pływaka. To zapalenie ucha zewnętrznego, do którego dochodzi w wyniku infekcji. Stan zapalny pojawia się w uszach najczęściej pod wpływem wilgoci czy wody. Stwarzają one idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych zarazków.
Ucho pływaka
Do zapalenia ucha zewnętrznego dochodzi w wyniku narażenia zewnętrznego przewodu słuchowego na kontakt z wodą. Infekcja najczęściej pojawia się latem u osób, które często pływają lub nurkują. Stan zapalny ucha zostaje wywołany przez bakterie lub grzyby. Infekcji tej często towarzyszą takie objawy jak:
- Ból
- Uczucie rozpierania
- Może pojawić się wydzielina z ucha
- Może pojawić się czasowy niedosłuch
- Swędzenie
- Gorączka
Do zapalenia ucha zewnętrznego może dojść także przez zawianie np. podczas jazdy samochodem przy otwartych oknach.
Zapalenie zatok
Uszy bolą również w konsekwencji zapalenia zatok. Zapalenie zatok jest najczęściej konsekwencją kataru. Może pojawić się, gdy zostaniemy „przewiani” np. poprzez otwieranie okien w czasie jazdy autem, gdy jesteśmy narażeni na nagłe zmiany temperatury, np. klimatyzacja w samochodzie nastawiona jest na bardzo niskie temperatury lub gdy wystawiamy się bezpośrednio na działanie wiatraków chłodzących, a ich podmuchy są zbyt silne. To typowa letnia przypadłość, która bywa wynikiem potrzeby ochłodzenia organizmu.
Zapalenia zatok nie należy bagatelizować – nieleczone może prowadzić do powikłań. Prawidłowo leczona przypadłość trwa około 4 tygodni. Niestety ten typ infekcji ma skłonność do nawracania. Zapaleniu zatok mogą towarzyszyć ból ucha i uczucie zatkania.
Leczenie
Zapalenie ucha zewnętrznego nie jest groźne, pod warunkiem, że będzie odpowiednio leczone. Ból możemy zwalczyć za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych oraz kropli do uszu. Możemy zastosować także ciepłe okłady, aby zniwelować dyskomfort. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy stan zapalny rozwija się w uchu, czy w zatokach, warto dolegliwości skonsultować z lekarzem.
Jak zapobiegać infekcjom?
Najlepszą metodą dbania o swoje zdrowie jest profilaktyka. Stosujmy się do kilku zasad, by uchronić się przed przykrymi dolegliwościami takimi jak zapalenie ucha zewnętrznego.
- Po kąpieli dokładnie osuszajmy uszy. Używajmy do tego ręcznika, nigdy patyczka. Patyczek higieniczny może doprowadzić do uszkodzenia przewodu słuchowego.
- Jeśli dojdzie do zamoczenia uszu, możemy użyć specjalnych kropli z olejkami roślinnymi, aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi problemu.
- Unikajmy kąpieli w brudnych, zanieczyszczonych jeziorach czy rzekach.
- Osoby nurkujące powinny stosować specjalne zatyczki do uszu, które utrzymają w nich optymalną temperaturę. Po wypłynięciu należy chronić uszy przed zawianiem np. za pomocą czapki.
- Podczas czyszczenia uszu nie usuwajmy do końca wydzieliny, ponieważ jej zadaniem jest ochrona przewodu słuchowego przed infekcjami.
- Unikajmy gwałtownych zmian temperatury – mocno klimatyzowane pomieszczenia latem to pierwszy krok do bólu ucha.
- Unikajmy przeciągów.