Kochana przed nam kolejne 5 pytań, które bardzo często padają z Waszej strony. W tym cyklu staramy się odpowiedzieć na najbardziej palące problemy i zagwozdki z jakimi się spotykacie tak, by ta strona była dla Ciebie maksymalnie pomocna.

Poniżej znajdziesz 5 najczęstszych pytań, obaw, z którymi mierzą się Panny Młode wraz z naszymi odpowiedziami, które mają Ci dostarczyć merytorycznej i sprawdzonej wiedzy. Jesteśmy pewne, że to co przeczytasz poniżej oraz to co możesz przeczytać w dwóch poprzednich artykułach z tej serii (cz.i, cz.II) będzie dla Ciebie bardzo pomocne, sprawdzi się w praktyce, pozwoli oszczędzić Twoje nerwy, mądrze zarządzać budżetem weselnym oraz… nigdy nie staniesz się BRIDEZILLĄ 🙂 Tego nie chcemy, prawda?

Ok, zaczynamy!

 1. Jak ładnie napisać, żeby Goście zamiast kwiatów przynosili np. wino lub zamiast prezentów – pieniądze?

  Otóż Kochana, NIE PISAĆ. Nie sugerować. Po pierwsze tak po prostu mówi etykieta i zasady tzw. dobrego wychowania. Samo to powinno przekonać Cię, że pewnym nietaktem byłoby pisanie takiej prośby na zaproszeniu ślubnym. Zamiast kwiatów chcesz wino…hm…zamiast kwiatów wino…musisz przyznać, że to po prostu nie na miejscu? Jeśli chcesz, to możesz kupić sobie wino, ale prosić dziadków, wujków, ciocie i znajomych, żeby przynosili je do Kościoła i wręczyli Wam, to jest naprawdę kiepski pomysł. To samo dotyczy losu na loterii czy książek. Choć te ostatnie kochamy bardzo i naprawdę ucieszyłybyśmy się np. z 50 książek, to naprawdę odradzamy Ci to posunięcie. Przede wszystkim dlatego, że… Twoi Goście niespecjalnie będę mieli ochotę, oprócz wybierania stylizacji i prezentu głównego, na wybieranie dla Was książek. Wiem sama po sobie, że przy regale z książkami można się naprawdę zapomnieć i spędzić tam długie godziny. Poza tym skąd Twoi Goście mieliby wiedzieć jakie książki czytacie? To będzie dla nich niepotrzebny stres. Może się zdarzyć, że wezmą po prostu pierwszą lepszą książkę lub oddelegują komuś to zadanie. Czy nadal podoba Ci się ta idea? Jasne Kochana, rozumiemy, że nie uwielbiacie kwiatów i nie są one rzeczywiście zbyt praktycznym prezentem. Jednak samo oczekiwanie od Gości prezentu jest nietaktem, co dopiero ich sugerowanie. Nie, nie, nie.

 2. Czy świadkiem mogą być osoby tej samej płci lub małżeństwo?

  Tak Kochana, mogą 🙂 Świadek musi być osobą pełnoletnią. To jedyne kryterium, które powinno być spełnione 🙂

 3. Czy dla dzieci powinnam mieć przygotowany jakiś specjalny kącik/stolik?

  Dzieci powyżej 5-6 r.ż. fajnie, jeśli mają przygotowane specjalne dla siebie miejsce czują się wtedy tacy dorośli i docenieni 🙂 Nie jest to jednak absolutnie Twój obowiązek, aby taki stolik wydzielać. My akurat lubimy, to rozwiązanie ze względów praktycznych oraz dlatego, że wtedy dzieci pięknie się integrują i mają szansę świetnie spędzić czas, zwłaszcza, jeśli dodatkowo zadbasz o to, by znalazły się gdzieś w pobliżu kredki czy inne drobne zabawki – atrakcja będzie jak się patrzy! Poza tym taki kącik jest po prostu świetnym elementem zagospodarowania wolnej przestrzeni. Jeśli nie chcesz lub nie możesz zorganizować takiego miejsca, to spróbuj spowodować, aby rodzice z dziećmi przynajmniej nie byli porozrzucani po przeciwnych końcach sali 🙂 Fakt też jest taki, że z logistycznego punktu widzenia usadzenia dzieci razem jest po prostu wygodnym rozwiązaniem np. jeśli ustaliłaś specjalnie menu dla dzieci. Poza tym nie jest to też praktycznie żaden dodatkowy koszt, a jednak fajne i mądre rozwiązanie.

 4. Czy powinnam zapraszać rodziców z dziećmi?

  Generalnie nie przepadamy za tym stwierdzeniem: powinnaś. Na Waszym ślubie i przyjęciu co najwyżej: “możesz chcieć”, “pragnąć”, ewentualnie “dobrze by było, gdybyś” lub “potrzebujesz”, ale na pewno nie musisz i nie powinnaś. Zatem: nie, nie powinnaś zapraszać rodziców z dziećmi. Nie jest to absolutnie żaden wymóg, który powinniście spełniać. Oczywiście, jeśli ktoś z Twojej najbliższej Rodziny ma dzieci, to podejrzewam, że po prostu chcesz je zaprosić. Jeśli natomiast chodzi o dalszą rodzinę, to nie masz takiego obowiązku i nie jest to też żaden nietakt czy faux pas.
  Są zdania, że przyjęcie weselne, to nie jest miejsce dla dzieci. Niekiedy sami Rodzice woleliby na taki wieczór wybrać się tylko we dwoje.

  To nie jest sprawa życia i śmierci, by brać ją tak bardzo na serio.

  Pamiętamy same, że jako dzieci….nie znosiłyśmy chodzić na przyjęcia weselne. Dla nas to było po prostu nudne – wtedy nikt nie wydzielał specjalnych kącików zabaw 🙂 Sami dorośli, zero atrakcji dla nas. O wiele bardziej wolałyśmy jechać na noc na przykład do ukochanych dziadków, którzy by nas rozpieszczali i realnie poświęcili nam swój czas i uwagę :))

 5. Czy jeśli zaprosimy dzieci na przyjęcie powinnam pomyśleć o animatorce?

  Nie powinnaś, ale dobrze by było, gdybyś się na takie rozwiązanie zdecydowała 🙂 Potrzebujesz tę opcję rozważyć zwłaszcza, jeśli dzieci będzie więcej niż np. 5.

  Jeśli już decydujecie się na zaproszenie rodzin z dziećmi, to pomyśl o tym, aby ktoś tymi dziećmi realnie się zaopiekował i poświęcił im czas. To żadna sztuka zaprosić dzieci, posadzić przy rodzicach i…zapomnieć o ich istnieniu, pozwolić, aby same znalazły sobie atrakcję. Potem Panny Młode piszą rozgoryczone, że dzieci popsuły ich dekoracje czy np. Księgę Gości. Ano Kochana popsuły, bo jeśli Wy nie zapewniliście im atrakcji, to znalazły ją sobie same. To są dzieci i  jeżeli rozwijają się prawidłowo, to naturalną i wręcz pożądaną sytuacją będzie ich duża aktywność poznawcza, czyli dotykanie, upuszczanie, rysowanie i próbowanie wszystkiego. Dzieci to odpowiedzialność. Jeśli są Twoimi Gości, to to jest też Twoja odpowiedzialność.
  Dlatego potrzebujesz animatorki 🙂 Profesjonalistka, osoba wykształcona w temacie pracy z dziećmi nie dość, że posiada zaplecze merytoryczne, czyli wie jak powinna zająć się dziećmi w konkretnym przedziale wiekowym, zna zabawy, które integrują, rozwijają zmysły i umiejętności dzieci, to dodatkowo posiada mnóstwo zabawek i pomocy, którymi jest w stanie w sposób ciekawy, bezpieczny i rozwijający zająć pociechy Waszych Gości. Dla tych ostatnich to również będzie komfort nie do przecenienia. Jeśli Rodzice będą mieć świadomość, że ktoś przygotowany zajmie się ich skarbami, ze spokojem będą mogli oddać się uczestniczeniu w Waszym święcie. I tutaj musimy dopisać: przerażają nas niektóre komentarze w stylu: “Niektórzy rodzice tylko czekają, żebyśmy zatrudnili animatorkę i mogli oddać swoje dzieci pod opiekę”
  Jeśli masz takie emocje i podejrzenia względem kogokolwiek, to po pierwsze zastanów się czy nie mierzysz innych swoją miarą i czy przypadkiem, to nie jest tak, że Ty byś na to czekała. Po drugie przemyśl raz jeszcze zaproszenie danych Gości. Nie podejrzewaj też wszystkich o jakieś niecne plany i chęć wykorzystania Ciebie. Najczęściej jest bowiem tak, że widzimy w ludziach to co sami mamy w sobie. Przemyśl to, zanim wystawisz sobie taką laurkę.

Odpowiedź, na które pytanie była Ci potrzebna?

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny i jakkolwiek Ci pomógł i chciałabyś otrzymywać od nas powiadomienia o kolejnych nowych materiałach, a także otrzymać od nas kilka wyjątkowych prezentów, to koniecznie zapisz się na nasz newsletter, o tutaj.

Ola i Ania Ułańskie

foto:https://www.theknot.com/content/11-ways-to-keep-kids-busy-at-your-wedding

Anna Ułańska
kontakt@gotowenaslub.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *