Ślub i wesele w stylu eko? Czyli jakie? Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim chodzi o szukanie korzystniejszych dla naszej planety rozwiązań. Możesz zdecydować się na bardziej ekologiczne dekoracje weselne, menu weselne, stylizację ślubną, atrakcje weselne czy ślubny transport. W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma sposobami na to, by Wasz ślub i wesele były bardziej ekologiczne.

Od jakiegoś czasu stajemy się coraz bardziej świadome tego jak bardzo nasze działania wpływają na losy naszej Matki Ziemi. Jak bardzo niekorzystne są dla niej nasze wybory. Codzienne.

Wprowadzamy do naszego życia zmiany. Chcemy żyć zdrowiej, ale też bardziej szanować miejsce, w którym żyjemy. Zaczynamy zmiany od siebie, ale… pomyślałyśmy, że może i Ty zechcesz przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Niekiedy wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, by zrobiły ogromną różnicę.

Dziś będziemy zachęcać Cię do tego, abyś w tym wyjątkowym dniu ślubu i wesela postawiła na ekologiczne rozwiązania. Zobaczysz, będzie wspaniale! a poczucie, że robisz coś dobrego będzie dla Ciebie największą nagrodą!

Hej! Uwierz nam, że ekologiczne rozwiązania są super, a to wydarzenia może tylko zyskać na wyjątkowości. Nie będziesz musiała z niczego rezygnować! Obiecujemy <3

Gotowa?

Zaczynamy!

1. Pierwsza kluczowa sprawa, to menu weselne. Z tym wiążą się dwie opcje ekologicznego zachowania. Po pierwsze postaw na menu oparte na ekologicznych produktach. Lokalni dostawcy – u nich się zaopatrz. Druga może nawet ważniejsze kwestia, to ilość jedzenia. Stoły nie muszą uginać się pod ciężarem posiłków. Co potem z nim zrobić? Co z całymi kilogramami jedzenia, które mogą zostać po Waszym weselu? Zastanów się nad tym. Jeśli nie wiesz jak określić potrzebną ilość pożywienia tak, by nic nie zostało, to zastanów się nad opcją utylizacji tego, co zostanie. Oczywiście mamy na myśli inne rozwiązanie niż wyrzucenie do kompostownika. Możecie poprosić obiekt weselny, by zapakował całe pozostałe jedzenie i możecie przekazać je np. potrzebującym. Tutaj ważne, by posiłki na wesele były przygotowywane jak najpóźniej przed przyjęciem. Zamiast kolorowych (i niezdrowych) napojów pomyślcie o kompotach lub lemoniadach domowej roboty.

2. Kolejny element ślubnej układanki, który może być eko, to oczywiście cała ślubna papeteria. Postaw na tę z papieru ekologicznego, z makulatury. Nawet jeśli Twoje przyjęcie nie będzie w stylu boho. Ba! Postarajcie się rozdać jak najwięcej zaproszeń za jednym razem, zgromadzić jak najwięcej osób w jednym miescu. Dlaczego? Zaoszczędzicie czas i paliwo, czyli wyprodukujecie mnie spalin:)

3. Pole do popisu da Ci również Wasz transport weselny. Zamiast auta możecie wybrać urokliwą bryczkę. Przy czym, baczną uwagę zwróćcie na to, aby mieć pewność, że zwierzęta są zdrowe i dobrze traktowane, że nie są wykorzystywane ponad ich siły. To tak bardzo ważne. Jeśli odległości nie są zbyt duże, to możecie pomyśleć o spacerze lub nawet rowerze. Zastanówcie się także nad wspólnym dla Gości transportem.

4. Wasza stylizacja. Postaw na suknię z naturalnych tkanin.  Czy może być coś bardziej kobiecego niż Ty ubrana w jedwab? Pamiętaj, że suknie możesz wypożyczyć. Ba! Może suknia Twojej mamy lub babci o kilku przeróbkach będzie strzałem w 10! Wyobrażasz to sobie! To by dopiero była wyjątkowa i wzruszająca chwila. Wybierzcie eko-skórę, z których zrobione będą Wasze buty.

Tutaj przede wszystkim chodzi o to, by nie przyczyniać się do nadmiernej konsumpcji. Jeśli my nie będziemy kupować przetworzonych produktów, ubrań szytych z niekiedy szkodliwych dla nas samych materiałów, to jest szansa, że zmniejszy się ich produkcja.

5. Cały plastik jaki może pojawić się na Waszym przyjęciu zastąp np. szkłem, naturalną zastawą (słyszałaś o tej z otrąb?)

6. Dekoracje – napisałyśmy we wstępie, że ekologicznie, to nie znaczy, że nie może być pięknie. I klimatycznie! Dwa słowa o kwiatach. Jeśli masz możliwość, to śmiało może posilić się zielonymi roślinami takimi jak paproć doniczkowa, a nawet liście z kwiatów ogrodowych. Chodzi o to, żebyś ich nie sprowadzała z np. innego kraju. Dlaczego? Ponieważ to ten transport jest szkodliwy dla naszej planety. Spaliny, prawda? Ok, ale co jeszcze sprawdzi się jako dekoracja? Kochana! Opcji masz mnóstwo. Auto do ślubu możesz ozdobić…puszkami! Będzie mega klimatycznie i ekologicznie, ponieważ do dekoracji zachęcamy Cię, abyś używała rzeczy z recyklingu lub takich, które się do niego nadają. Zatem na stoły możesz postawić szklane butelki, plastry drewna. Pomyśl o wykorzystaniu lnianych worków czy jutowych bieżników. To niesamowite, ale czy wiesz, że świece możesz zrobić np. z oleju? Soi?Miodu?

7. Miejsce przyjęcia? Przyjęcie w ogrodzie! Lub na pobliskiej polanie! Tutaj potrzebujesz wybrać najlepszy termin z możliwych, bo wszyscy znamy naszą kapryśną pogodę.

8. Obrączki – masz tutaj przynajmniej kilka opcji. Po pierwsze możecie przetopić biżuterię, którą już macie. Po drugie możecie odziedziczyć obrączki np. po dziadkach. Po trzecie postawić na te platynowe.

9. Pamiętajcie o segregowaniu śmieci! Na zapleczu obiektu weselnego postawcie na kolorowe kosze.

10. A co powiesz na ekologię jako motyw przewodni?

Co sądzisz o tych pomysłach?

Pamiętaj, że nie musisz decydować się na wszystko, ale nawet jeśli zastosujesz u Was choćby 2 punkty z tej listy, to lepsze niż nic i uwierz nam, że warto!

Jesteśmy bardzo ciekawe co sądzisz na temat ekologicznych ślubów i wesel. Czy masz jeszcze jakieś pomysły na bycie bardziej eko w tym dniu?

Podziel się w komentarzu!

Anna Ułańska
kontakt@gotowenaslub.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *