Czy da się zorganizować ślub i wesele w dwa miesiące? Jak dobrać biżuterię ślubną do sukni? Na co zwrócić uwagę wybierając animatora na wesele? Czy dekoracja sali weselnej i Kościoła powinna być spójna?

Na te pytania odpowiadamy w tym artykule!

Ten artykuł powstał na totalnym spontanie! Dostałyśmy od Was w ostatnim  czasie tyle pytań, że postanowiłyśmy na nie odpowiedzieć w jednym miejscu tak, by inne Panny Młode też mogły z tych odpowiedzi skorzystać. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące organizacji ślubu i wesela, to pisz koniecznie! Chętnie zrobimy z tego jakiś cykl. Co Ty na to?

1. Animator dla dzieci na wesele: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając animatora na przyjęcie weselne warto zwrócić uwagę na:

– Jakim sprzętem, wyposażeniem dysponuje animator?

Są animatorzy, którzy są samowystarczalni i posiadają wszelkie niezbędne rzeczy do animacji. Od małych mebelków przez zabawki, przebieranki, akcesoria do gier i zabaw. Zorientuj się jakim wyposażeniem dysponuje potencjalny animator i czy jest w stanie dostarczyć go samodzielnie.

Oczywiście im lepiej przygotowany pod kątem wyposażenia animator tym droższe będą jego usługi. To jest oczywiste, ponieważ musiał on poczynić inwestycje, aby zaopatrzyć się w te rzeczy i  jest w stanie bardziej kompleksowo wykonać swoją pracę.

– Warto zadać pytanie: Jakie zabawy proponuje dla dzieci i  co jest w nich wartościowego dla dzieci?

To ważne, aby animator miał jakiś pomysł na zajęcia z dziećmi, aby miały one jakiś cel i sens. Animatorzy, to osoby z wykształceniem w pracy z dziećmi, więc posiadają najczęściej wszelkie kompetencje i umiejętności, warto jednak dopytać jaki pomysł mają na te kilka godzin.

– kolejne pytanie jakie warto zadać, to: Jak pomysł ma na sytuację kiedy dzieci są w różnym wieku?

To ważne, aby animator potrafił zachęcić do zajęcia dzieci w różnym wieku, ale musimy być też realistami. Animator nie jest czarodziejem i choćby stanął na rzęsach może nie udać mu się zachęcić 10-latka do zabawy z 3-latkiem 🙂 

– warto wziąć pod uwagę oczywiście doświadczenie i wcześniej wspomniane wykształcenie animatora.

Oczywiście doświadczenie jest cenne i stanowi ogromną wartość każdego z nas. Jednak my jesteśmy osobami, które nie boją zaufać się osobom bez ogromnego doświadczenia. Jest coś co dla nas ma jednak ogromne znaczenia: postawa pełna zaangażowania.

Kiedy spotykamy jakąkolwiek osobę od razu przykuwa naszą uwagę jej energia, pasja, zaangażowanie. To widać i często taka właśnie proaktywna postawa gwarantuje wspaniałą współpracę, nawet jeśli ktoś nie ma wieloletniego doświadczenia 🙂

– umowę z animatorem.

Umowa, umowa, umowa. Podpisz ją koniecznie.

– opinie.

Tak, my wiemy jak to z tymi opiniami bywa…. że zazdrosna konkurencja może je wystawiać, albo klient, który nigdy nie jest zadowolony z żadnej usługi. Warto jednak zapoznać się z nimi i wyciągnąć wnioski, skonfrontować to z daną osobą. Jeśli jakaś opinia pojawia się regularnie, to może jest w tym ziarenko prawdy?

Możesz po prostu o to zapytać. Więcej o animatorce przeczytasz w tym artykule.

2. Ślubna dekoracja Kościoła i sali weselnej: czy powinna być spójna? Jak to finansowo rozegrać, żeby nie przesadzić.

To złożone pytanie, więc po kolei.

Jak to zrobić finansowo, żeby nie przesadzić?

Nie przesadzić 🙂 Czyli nie przekroczyć ślubnego budżetu.

Zatem przede wszystkim potrzebujesz mieć porządny weselny budżet. Potrzebujesz dokładnie wiedzieć ile pieniędzy możecie wydać na Wasz ślub i wesele. Ale nie orientacyjnie, około itd. tylko realnie: ile macie pieniędzy, które możecie przeznaczyć na ten cel?

Następnie, opierając się o wiedzę z tworzenia budżetu weselnego, porównując oferty usługodawców, patrząc realnie na temat, potrzebujesz określić jaką kwotę jesteś w stanie wydać np. na wspomniane dekoracje.

Budżet przeznaczony na weselne dekoracje powinien wynosić około 8-12%

Zatem jeśli masz już tę kwotę, to Twoim zadaniem jest nie przesadzić i się w niej zmieścić 🙂

Czyli możesz pójść do dekoratorki i szczerze z nią porozmawiać. Powiedz: “Na dekoracje weselne mam X zł. Co jesteśmy w stanie stworzyć w tym budżecie? Zależy mi na dekoracji Kościoła, co Pani proponuje?”  Możesz dopowiedzieć, że np. podoba Ci się opcja z białym dywanem i postumentami (Wiola zainspirowałaś nas:) i czy w tej kwocie jest to do wykonania.

Nie rób odwrotnie.

Czyli nie zamawiaj najpierw dekoracji, a potem nie próbuj zmieścić się w budżecie.

NAJPIERW BUDŻET, PÓŹNIEJ WIZJA, KTÓRA SIĘ W NIM MIEŚCI.

Od samego początku unikasz w ogóle stresu i rozczarowań.

Ok, zatem tę część pytania mamy za sobą 🙂

Teraz wróćmy do spójności.

Spójność nie jest obowiązkiem 🙂 Na Waszym ślubie i weselu może być prawdziwe szaleństwo i artystyczny nieład 🙂 Jeśli taki jest Wasz zamysł, czyli szaleństwo kontrolowane.

Ale domyślamy się, że nie o to chodziło w tym pytaniu 🙂

Czy dekoracja Kościoła i sali powinna być spójna?
To zależy.

Przede wszystkim my kierowałybyśmy się tym, aby wydobyć poprzez ślubne dekoracje zarówno potencjał Kościoła jak i sali weselnej.

To by była podstawa.

Druga kwestia jest taka, że o ile salę może udekorować jak Ci się żywnie podoba, o tyle z Kościołem może tak nie być. W kościele raczej będziesz trzymała się uniwersalnych, prostszych form, które również oczywiście mogą być spektakularne i bardzo efektowne.

Jeśli np. w dekoracjach sali będzie przewijał się jakiś konkretny kwiat – słonecznik, gipsówka, sukulent, to pewnie, że wskazane jest, aby i w Kościele się pojawił. Wtedy będzie spójnie 🙂 Inspiracje na dekoracje Kościoła znajdziesz tutaj.

3. Czy da się zorganizować ślub i obiad w 2 miesiące ?  Podjąć się samodzielnej organizacji czy skorzystać z usług wedding plannera?

Tak jak napisałyśmy autorce pytania, to jest ambitny plan <3 Osobiście nie organizowałyśmy nigdy ślubu i wesela w takim tempie. Jednak śmiało stawiamy hipotezę, że jest to jak najbardziej możliwe.

Potrzebujesz jednak wtedy skoncentrować się i naprawdę postanowić, że to zadanie będzie Twoim priorytetem.

Nie będzie tu miejsca na odwlekanie niczego!

Oczywiście wtedy, polecamy Ci, abyś wybrała np. piątek jako dzień ślubu, ponieważ wtedy rośnie ogromnie prawdopodobieństwo, że będziesz mieć duży wybór usługodawców.

Jeśli piątek nie wchodzi w grę, to być może poszukaj usługodawców wśród młodych, początkujących adeptów sztuki 🙂 Ci najlepsi i znani w branży mogą być już niedostępni.

Jeśli jednak masz już datę i zarezerwowany termin w Kościele czy USC, to naprawdę z resztą sobie poradzimy 🙂

Oprócz tego, co napisałyśmy powyżej pamiętaj, żeby nadal stawiać na jakość i nawet pod presją nie brać kogokolwiek do współtworzenia tego dnia. Kluczowe będą pierwsze Twoje działania. Potrzebujesz jak najszybciej znaleźć większość podwykonawców i od razu wszystko z nimi ustalić. Nieraz o tym pisałyśmy, aby nie rozdrabniać się na dziesiątki maili, tylko raczej postarać się załatwić jak najwięcej w jednej kolejce kontaktu.

Przygotuj się na to, że przez pierwsze 2 tygodnie temat ślubu i wesela, będzie Twoim głównym zajęciem.

Zrób indywidualny harmonogram 🙂 Czyli wybierz z przykładowego harmonogramu, te zadania, które dotyczą Waszego dnia ślubu i wesela, stwórz specjalną checklistę tak, abyś miała ogląd na wszystkie działania, które potrzebujesz podjąć. PODZIEL SIĘ NIMI! Oczywiście w pierwszej kolejności z narzeczonym 🙂

Kiedy raz usiądziesz do napisania maila, postaraj się wysłać ich jak najwięcej za jednym razem. Nie rozpraszaj się codziennie pisząc po dwa maile. Bardziej efektywnie będzie kiedy usiądziesz raz i napiszesz ich…dużo:) Kiedy potrzebujesz znaleźć miejsce przyjęcia np. restaurację, to usiądź do tego tematu i przez 2-3 h nie rób nic innego. Szukaj, sprawdzaj, dzwoń. Od razu rozwiewaj wątpliwości co do np. terminu.

Okej, a co z tym wedding plannerem? No to jest pytanie, na które sama musisz odpowiedzieć.

Czy dysponujesz takim komfortem czasowym, aby przez te 2 miesiące zrealizować kilkadziesiąt zadań związanych ze ślubem i weselem?

Jeśli tak, to śmiało działaj samodzielnie z pomocą bliskich <3

Jeśli nie, to jesteśmy do usług <3 Zajrzyj TUTAJ i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

W sytuacji kiedy czas jest tak krótki rzeczywiście pewność decyzji, brak chaosu w przygotowaniach jest kluczowe.

4. Jak dobrać  idealną biżuterię ślubną?

Na temat biżuterii  ślubnej napisałyśmy dwa artykuły pełne inspiracji <3 ale myślę, że warto uzupełnić je o poniższe:

Generalnie biżuterię dobieraj względem sukni ślubnej, jeśli jest bardzo zdobiona postaw na mniejszą ilość biżuterii, jeśli jest skromna możesz zaszaleć. Oczywiście jeśli lubisz bardzo bogaty, styl glamour, to śmiało!

Poniżej jednak podpowiemy Ci kilka zasad, którymi warto się kierować dobierając biżuterię do sukni ślubnej.

W dużej mierze biżuterię ślubną będzie warunkował dekolt:

– dekolt zabudowany (bolerko) – do niego idealnie sprawdzą się długie kolczyki i pierścionek,

– dekolt w kształcie serca lubi krótkie naszyjniki i bransoletki,

– prosta linia dekoltu pięknie wygląda w towarzystwie drobnych kolczyków i naszyjnika typu choker,

– suknia z okrągłym dekoltem na ramiączkach – dobierz do niej drobne kolczyki i krótki naszyjnik,

– dekolt wiązany przy szyi pięknie wygląda w towarzystwie naszyjnika z zawieszką i bransoletki,

– suknia ślubna z dekoltem typu królowej Anny, czyli bardzo elegancki rodzaj dekoltu – tutaj postaw na długie kolczyki i bransoletkę,

– dekolt typu carmen – dobierz do niego drobne kolczyki i krótki naszyjnik.

Wybierając biżuterię ślubną weź pod uwagę też tkaninę, z której wykonana jest suknia. Jeśli suknia ślubna jest z lekkiego, zwiewnego materiału, to nie ma potrzeby obciążać jej ciężką biżuterię. I odwrotnie, jeśli suknia jest z ciężkiego, gładkiego  materiału, to drobna biżuteria po prostu zniknie na jej tle. Artykuły pełne inspiracji są TUTAJ i TUTAJ.

5. Jak wybrać prezent na podziękowanie dla Rodziców, coś co nie będzie oklepane.

Mamy dla Ciebie super TRIK:

Zastanów się nad 3 – 4 słowami czy frazami opisującymi osobę, której chcesz podarować prezent. Na podstawie tych słów, wyrażeń wybierzesz prezent idealny.

Podamy Ci przykład.

Nasza mama to osoba, którą bardzo interesuje temat odżywiania i tego w jaki sposób może leczyć nasze ciało, kocha piękne przestrzenie, a także muzykę.

Dzięki temu prostemu trikowi wiemy, że bardzo mógłby ją ucieszyć na przykład prezent w postaci zestawu najlepszych książek z dziedziny odżywiania i jego wpływu na nasze życie. W jednej z nich znalazła by bilet na prelekcję dotyczącą tego zagadnienia. Jeśli nie udałoby nam się zrealizować tego prezentu prawdopodobnie podarowałybyśmy jej bon, który mogłaby zrealizować tylko i wyłącznie w sklepach dekoratorskich lub podarowałabym jej konkretną rzecz, gdybym miała pewność, że tego właśnie szuka dla siebie.

A gdyby i to okazało się trudne do zrealizowania z jakichś powodów wysłałybyśmy ją na koncert, największego idola na vipowskim miejscu.

Przy okazji, jeśli potrzebujesz wsparcia w tym temacie, to przypominamy Ci,  że  jeśli zdecydujesz się na naszą usługę kompleksowej organizacji ślubu i wesela w prezencie otrzymasz szansę spotkania się ze ślubną stylistką, wspaniałą Karolą Kacą. Pomoże Ci ona nie tylko dobrać idealną suknię ślubną, ale właśnie biżuterię! Mało tego wesprze w poszukiwaniach kreacji Wasze Mamy i świadkową. Więcej o naszej współpracy przeczytasz TUTAJ.

Jak podoba Ci się  taka forma artykułu? Masz pytanie? Śmiałoooo!

Anna Ułańska
kontakt@gotowenaslub.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *