Usadzenie gości ma ogromny wpływ na powodzenia przyjęcia weselnego, Wasz odbiór tego dnia jak również na komfort gości i ich zadowolenie. Biorąc pod uwagę, że stoIcie przed zadaniem usadzeniu kilkudziesięciu osób, lub nawet więcej, to jest to wyzwanie.

Dodatkowo to osoby z dwóch, często nieznających się rodzin. A zależy Wam na tym, by wszyscy świetnie się bawili w swoimi towarzystwie, więc chcecie to zrobić najlepiej jak się da. Dlatego przygotowałyśmy kilka podpowiedzi.

Jeśli macie czas, to  poniżej najnowszy odcinek  “SOBOTNI POMYSŁ NA…” USADZENIE GOŚCI WESELNYCH.

 

STÓŁ PREZYDIALNY

Zacznijmy jednak od tego, kogo usadzić obok Was, czyli przy stole prezydialnym. Często jest to źródłem dylemtów Par Młodych, nie chcecie by bliskie Wam osoby poczuły się pominięte, chcecie zachować się wporządku, więc kogo usadzić obok Was, czyli GWIAZD tego dnia? Przedstawimy 4 opcje 🙂

1. Obok Pary Młodej siadają świadkowie. W związku z tym, że zarówno w trakcie przygotowań do ślubu i wesela świadkowie są Waszymi pomocnikami i wiele zadań możecie im powierzyć, to również w dniu ślubu i wesela (jeśli nie macie konsultanta ślubnego do pomocy) to właśnie świadkowie będą Was odciążać, warto mieć ich przy swoim boku. Panna Młoda siada po prawej stronie swojego już męża. Obok Panny Młodej siada świadek i jego osoba towarzysząca, natomiast obok Pana Młodego siada świadkowa i jej osoba towarzysząca.

ZASADA ALTETRNACJI mówi o tym, by usadzać naprzemienne kobietę i mężczyznę.

2. Obok Pary Mlodej siadają rodzice. To piękny ukłon w ich stronę, kiedy mogą Wam towarzyszyć tak blisko. Jeśli chcecie takie rozwiązanie zastosować to wtedy: obok Panny Młodej siada jej teść z teściową, a obok Pana Młodego mama Panny Mlodej, następniej tata. Choż tutaj tak naprawdę jeśli tylko chcecie, możecie zmodyfikować tę zasadę i obok Panny Młodej mogą siedzieć jej rodzice w kolejności: Panna Młoda, tata, mama i analogicznie u Pana Młodego. To Wasz dzień i możecie naginać zasady pod siebie – nie wszystkie alę tę TAK.

3. Rodzice i świadkowie siedzą przy jednym stole z Parą Młodą. Czyli rozwiązanie idealne. Jeśli Wasz stół pomieści komfortowo Was wszystkich to śmiało wybierzcie to rozwiązanie. Jak to ma wyglądać w praktyce? Obok Pary Młodej usadzamy rodziców tak jak opisałyśmy w punkcie powyżej, i obok rodziców świadków pamiętając o zasadzie alternacji.

4. Para Młoda może równie dobrze siedzieć przy stole sama. To rozwiązanie, które staję się coraz bardziej popularne, jeśli takie jest Wasze życzenie to proszę bardzo:)

USADZENIE GOŚCI

Na początku pomyślcie o swoich gościach. Kim są? Co o nich wiecie?

I określcie czy chcielibyście, aby Wasze wesele pełniło funkcję integracyjną?

Czy opcja: dwie rodziny przy jednym stole może wypaść świetnie?

Jeśli TAK, to:

1. W przypadku, gdy na sali będzi wiele stołów wolnostojących na przykład okrągłych to jest bardzo przydatna zasada.

ZASADA PRECEDENCJI, która mówi o tym, że najbliżej Pary Młodej siadają rodzice i najbliższa rodzina, następnie dalsza i dalsza oraz znajomi i przyjaciele. Tutaj możecie wtedy wraz z tą zasadą usadzić gości z obu rodzin razem. Przy czym weźcie pod uwagę wiek gości, by towarzystwo miało na pewno szansę złapać wspólny język.

2. Jeżeli macie na sali stoły ustawione w literę U, a Wy jesteści w centralnej części to po jednej stronie np. od strony Pana Młodego mogą siedzieć członkowie Waszych rodzin: rodzice, dziadkowie, bliższa i dalsza rodzina, a od strony Panny Młodej Wasi wpólni znajomi przyjaciele i młodsze osoby z rodziny, czyli np. kuzynostwo.

Jeśli NIE, to:

1. W przypadku stołów np. okrągłych w myśl ZASADY PRECEDENCJI przy jednym stole siadają rodzice Panny Młodej i jej nabliższa rodzina i obok przy kolejnym stole rodzice Pana Młodego i jego nabliższa rodzina. Dalej dalsza rodzina Panny Młodej i przy stole obok dalsza rodzina Pana Młodego i tak dalej.

2. W przypadku ustawienia stołów w literę U, w myśl ZASADY PRECEDENCJI po stronie Panny Młodej siadają jej rodzice, najbliższa rodzina, dalsza, znajomi i przyjaciele i analogicznie po stronie Pana Młodego.

OGÓLNE ZASADY

1. Dzieci osobno, jeśli zapraszacie dzieci, które są w stanie samodzielnie zjeść i nieco zająć się sobą, to dobrym pomysłem jest stworzenie dla nich osobnego miejsca, inaczej udekorowanego. To sprawi, że dzieci poczują się wyróżnione. Przy czym nastolatkowie niech siedzą z młodszym towarzystwem, kuzynami i kuzynkami na przykład, ale nie sadzajcie ich z dziećmi.

2. Nie rozdzielaj małżeństw stołem. Jest zasada mówiąca o tym, że narzeczeni mogą siedzieć obok siebie, jednak małżeństwa naprzeciwko siebie.

Myślę, że ta zasada na przyjęciu weselnym raczej się nie sprawdzi, chyba, że pochodzisz z królewsiego rodu, wtedy jak najbardziej:) Małżonkowie raczej będą chcieli mieć możliwość prywatnej rozmowy, a nie krzyczenia przez stół.

3. Zwaśnieni daleko od siebie. Niby oczywiste, ale pamiętaj o tym, jeśli jest konflikt między gośćmi usadź ich jak najdalej od siebie,

4. Osoby starsze usadź blisko toalet i wyjścia i raczej nie sadzaj ich blisko parkietu, chyba, że kochają tańczyć i są w świetnej formie.

 

Daj znać co sądzisz?

 

Z miłością Ola.

Anna Ułańska
kontakt@gotowenaslub.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *