Witaj kochana! Jakiś czas temu przeprowadzałyśmy ankietę wśród naszych kochanych newsletterowiczów. Zależy nam na tym, by tworzyć tylko takie treści, które są dla Was wartościowe,  przydatne, które pomagają Wam na co dzień, nie tylko przy organizacji ślubu i wesela, ale również w Waszym codziennym życiu. W związku z tym, że z ankiety bardzo jasno wynika, że niektóre z Was mają problem z podejmowaniem decyzji, z określeniem czego konkretnie chcecie, powstał ten artykuł. Jego celem jest pomóc Ci w podejmowaniu wyboru, zwrócenie uwagi na to, czym warto się kierować w procesie decydowania. Jeżeli więc jest to temat, który Cię interesuje, to koniecznie czytaj do końca.

Proszę Cię o to, abyś po przeczytaniu dała znać, co sądzisz. Czasami kiedy tak nie ma odzewu z Waszej strony (a wiemy, że jest was tutaj dużo, bo widzimy statystyki bloga), to zastanawiamy się czy materiały, które z takim zapałem przygotowujemy są dla Ciebie przydatne?

 

JAK PODEJMOWAĆ DECYZJE?

Na samym początku warto jest określić, czego dokładnie ta decyzja dotyczy. O czym musisz zadecydować? Jeżeli stoisz przed podjęciem decyzji związanej ze ślubem i weselem, to tutaj pomocna będzie Twoja wizja tego dnia. Im dokładniejsza, tym mniej dylematów będzie Ciebie dotyczyło.  Kolejna rzecz, to Twoje priorytety, wybierz 3-4 najważniejsze aspekty. Aspekty bez, których Twój ślub po prostu nie może się odbyć,  coś co jest dla Ciebie najważniejsze.

Jeżeli na przykład masz do wyboru trzech różnych fotografów i nie wiesz, którego wybrać, to zastanów się na przykład :

  1. Czego oczekujesz od usługi? (Twoja wizja; jak sobie wyobrażasz doskonałą realizację usługi? Jakiego efektu końcowego oczekujesz?)
  2. Jak wyobrażasz sobie doskonałą współpracę z podwykonawcą?  (jaka postawa fotografa jest tą, która sprawi że będzie Ci się z nim świetnie pracowało? Jakie cechy są dla Ciebie ważne?)
  3. Jaka cena usługi jest dla Ciebie optymalna?
  4. Jaki zakres usług jest dla Ciebie najlepszy?

Odpowiedź na te pytania bardzo Ci pomoże. Ale to nie koniec podpowiedzi z mojej strony.

Ja generalnie jestem fanką wykonywania ćwiczeń na kartce papieru. Lubię wszystko rozpisać, przemyśleć, mieć czarno na białym. Więc Tobie polecam rozpisanie wszystkich ZA i PRZECIW. W jaki  sposób skorzystasz na podjęciu danej decyzji, ale też gdzie stracisz jeśli ją podejmiesz?

W przypadku podanego wyżej przykładu korzyścią ze współpracy z danym fotografem może być na przykład jakość świadczonych przez niego usług, wysoki standard pracy, super sprzęt, natomiast według Ciebie jego wycena usługi jest bardzo wysoka –  to jest Twoje PRZECIW.

I teraz pamiętając o Twojej wizji i  priorytetach, po rozpisaniu wszystkich ZA i PRZECIW będzie Ci znacznie łatwiej podjąć decyzję. Bo na przykład w Twojej wizji kluczowym aspektem jest właśnie doskonały reportaż ślubny, przepiękne zdjęcia, absolutnie wyjątkowe i jesteś w stanie zapłacić za realizację tej wizji sporo pieniędzy.

Warto tego typu decyzje podejmować przy uwzględnieniu budżetu weselnego – jego wysokości. Czasami liczby bardzo jasno wskazują jaką decyzję podjąć.

Jeżeli na przykład Twoja decyzja dotyczy delikatnej kwestii takiej jak zaproszenie kogoś, czy zapewnienie noclegu, to tutaj dołożyłabym jeszcze jeden element.

Kiedy ja staję przed takimi bardziej moralnymi dylematami zawsze kieruję się moimi wartościami. ZAWSZE, moim sercem, sumieniem.  Zastanów się, więc nad swoimi wartościami i tym w którą stronę Ciebie popychają. Słuchanie swojego głosu jest bardzo ważne.

Teraz jedno ważne  ćwiczenie. Załóżmy, że podjęłaś już decyzję. Wyobraź sobie, co dzieje się po podjęciu decyzji? Jakie są jej skutki? Co z niej wynika dla Ciebie, a co dla  innych ludzi? Wyobraź sobie to i pomyśl: co czujesz? Czy jesteś szczęśliwa z wyniku swojej decyzji, na tym Ci zależało? Jak Twoje serducho na to reaguje? Jak się czujesz z decyzją, którą podjęłaś?

Pomyśli o tym przez chwilę, ale  naprawdę! Zamknij oczy i zrób to ćwiczenie.

Okej porozmawiałyśmy dość poważnie. Ale przecież decyzje nie zawsze dotyczą trudnych i bardzo ważnych spraw rzutujących na nasze życie, czy szczęście. Czasami Panny Młode mają dylemat związany z tym jaką księgę gości wybrać, gdzie ją postawić, jakie wybrać winietki i kolory serwetek. Czym kierować się w tego typu sytuacjach?

Oczywiście moim zdaniem zaczęłabym od swojej wizji i priorytetów. Zobaczyłabym, co z wynika z mojej wizji, co ustaliłam jako najważniejsze dla mnie, może to już wystarczy do podjęcia dobrej decyzji. Kiedy czujesz już kierunek, ale nadal masz wątpliwości, może warto zapytać o radę. Nie kogokolwiek tylko osobę, którą uznajemy, za autorytet, eksperta w dziedzinie, w której potrzebujemy podjąć decyzję.

Czyli, na przykład jeżeli zastanawiam się nad kolorami, barwami poszczególnych elementów, nie wiem co do siebie pasuje i jak będzie wyglądało to wszystko razem to, idę na przykład na konsultację do dekoratorki, osoby która projektuje przyjęcia, mojej mamy, która ma doskonały gust, czy kogoś kto uważam, że może mi pomóc. Najważniejsze jest to, abyś wybrała odpowiednią osobę, którą zapytasz o opinię. Wybierz kogoś, kto zna się na tej sprawie, o którą pytasz. Szukam podpowiedzi, zbieram informacje.

To oczywiste,  że mamy trudność w wyborze decyzji, kiedy nigdy nie mieliśmy do czynienia z danym tematem.

Jeżeli na przykład chcemy się odchudzić, to najpierw warto się zastanowić ile chcę schudnąć, jaki rodzaj sportu mógłby mi pasować, czy chciałabym chodzić na zajęcia grupowe, indywidualne, czy ćwiczyć w domu z płytami, Co jest dla mnie kluczowe: wyszczuplenie? poprawa kondycji? masa mięśniowa? Tworzę wizję i wyznaczam priorytety. Kolejno, jeśli sama nie mam wiedzy, to idę do dietetyka, trenera, kupuję płyty lub dietę online, tutaj mogę kierować się moim budżetem, na co mnie po  prostu stać.

Nie musisz znać odpowiedź na wszystko, ale możesz te odpowiedzi zdobyć.

Kochana i jak ?:) Pomogłam ? Daj znać w komentarzu. Czekam na informację od Ciebie!

Kochana, a na koniec nie zapomnij o szansie na otrzymanie super  materiałów. Jeśli nie jesteś zapisana na newsletter, to nie chcę Cię za bardzo namawiać ale mam nadzieję, że widzisz jak warto <3

 

KLIKNIJ TUTAJ i odbierz prezenty od GOTOWYCH NA ŚLUB:

* WZÓR PRZEMOWY I POMYSŁY NA PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW,

*WYKAZ DOKUMENTÓW NIEZBĘDNYCH DO ZAWARCIA ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO,

*ZESZYT ĆWICZEŃ, który pomoże Ci zredukować przedślubny stres.

Z miłością Ola.

Aleksandra Ułańska
alulanska@gmail.com

3 thoughts on “Ślub i wesele – jak podejmować decyzje, co wybrać?”

    1. To prawda! Jeśli chcesz mieć naprawdę fajne przyjęcie, a jednocześnie nie stresować się, nie dać się zwariować, to trzeba po prostu podejść do tego z głową. Przygotować się. Korzystać z harmonogramu, znać swoją wizję, priorytety. To wasz dzień! Fajnie by było, gdyby cały proces przygotowań był po prostu przyjemnym czasem, pełnym “fun’u”, a nie gonitwy i stresu. Także na spokojnie, z dobrym planem! Będzie pięknie. Powodzenia <3

  1. Mi bardzo pomogła w podjęciu ważnych decyzji Pani właścicielka właśnie, tam gdzie mieliśmy salę – Willa Opal w Grzybowie. Postrojenie sali, czy pomoc w doborze menu, albo jeszcze pomoc w wyborze alkoholi była bardzo istotna, bo potem się okazało,że tak jak proponowała włascicielka było najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *