Kochane przed nami kolejna porcja wiedzy i kolejna odpowiedzi na Wasze pytania.

Nie przedłużając.

 1. Jak poradzić sobie z presją i oczekiwaniami otoczenia? Niezwykle często pojawiają się z Wasze strony pytania i prośby o radę właśnie w kwestii poradzenia sobie z presją i oczekiwaniami znajomych, rodziców, cioteczek i babć. Każda z tych osób daje sobie prawo do komentowania Waszych wyborów i gustu. Oczywiście, jeśli ktoś chcę Ci doradzić od serca, a wiedza, która ma wynika np. z własnego doświadczenia, przyjmij ją z wdzięcznością i przemyśl sobie dokładnie. Nie daj sobie jednak wejść na głowę i nie pozwól na to, by ktoś decydował za Ciebie w aspekcie np. dekoracji czy upominków dla Gości czy formy podziękowania Rodzicom. Zakładam, że osoby, które Ci doradzają moment swojego ślubu i wesela mają za sobą lub przed sobą. ASERTYWNOŚĆ – z tym pojęciem poznaj się bliżej. I nie mówię tutaj o głośnym mówieniu “NIE”, a o dbaniu o własne granice. Nie uszczęśliwisz wszystkich. Nieważne jak bardzo będziesz się starać może znaleźć się ktoś, kto skrytykuje Twoje wybory. Nie zamartwiaj się i nie próbuj wszystkim dogodzić, bo to się raczej nie wydarzy. Wysłuchaj opinii, podziękuj za nią i powiedz: “Mam inne zdanie na ten temat.”, “Dziękuję za Twoje rady, ale pozwolisz, że sama podejmę decyzję”. Bądź miła, nie obraź swojego rozmówcy, ale trwaj przy swoim. To WASZ dzień ślubu i to do Was należą ostateczne decyzje.

  Spotykamy się z wątpliwościami, co w sytuacji, gdy to Rodzice płacą za Wasze wesele? Niezależnie, kto płaci za Wasze wesele, nie powinnaś pozwolić, aby ktoś narzucał Ci swoją wizję tego dnia. Znowu odwołuję się do Twojej asertywności. Masz prawo mieć swoje zdanie i spędzić dzień Waszego ślubu i wesela, tak jak sobie wymarzyliście. Osoby, które spędzą ten dzień z Wami powinny to zrozumieć. Postaraj się ułatwić im ten proces i dobrze uzasadnij swoje wybory. Powiedz dlaczego wybierasz tę a nie inną opcję 🙂

 2. Czym zajmuje się konsultant ślubny? Jesteśmy certyfikowanymi Konsultantkami Ślubnymi. Wiemy, że całkiem spora część z Was w ogóle nie zna tego zawodu. Chciałyśmy Ci go troszkę przybliżyć. Oczywiście  najwięcej informacji otrzymasz np. podczas kontaktu z nami lub choćby zapoznając się z naszą ofertą tutaj. Poznasz wtedy dokładnie zakres usług jakie świadczy Wedding Planner. Na potrzeby tego artykułu przedstawię Ci ogólny zarys praca Konsultanta Ślubnego 🙂 Przede wszystkim muszę podkreślić, że współpraca z Wedding Plannerem może przybrać kilka wersji, np.

  a) kompleksowa organizacja ślubu i przyjęcia weselnego – od stworzenia koncepcji, wyboru motywu przewodniego, przez stworzenie budżetu, harmonogramu dokonywania opłat, rezerwacji podwykonawców (zespół/dj, atrakcje weselne, obiekt weselny, fryzjer, makijażystka, dekoratorka), dopilnowanie wszystkich formalności (dokumenty niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego), aż po koordynację dnia ślubu i wesela.

  b) częściowa organizacja ślubu i przyjęcia – pomoc Konsultanta Ślubnego w wyznaczonym przez Was zakresie. Jeśli np. potrzebujesz pomocy w wyborze dekoratorki (dekoracja sali, Kościoła, bukiety, butonierki i inne dekoracje kwiatowe) i zespołu.

  c) koordynacja dnia ślubu i wesela – tzn. kontrolowanie i dopilnowanie, aby nic nie zakłóciło przebiegu Waszej ceremonii i przyjęcia. Czuwanie nad tym, by wszystko odbywało się zgodnie  z wcześniej przygotowanym scenariuszem, a ewentualnie zmiany nie były dla Was zauważalne.

  d) konsultacje – telefoniczne, mailowe lub za pomocą np. skype’a. Jeśli potrzebujesz po prostu porady albo odpowiedzi na ważne dla Ciebie pytanie czy rozwianie wątpliwości, to taka usługa jest właśnie dla Ciebie :)To są najbardziej podstawowe zakresy usług Konsultanta Ślubnego, my dorzucamy do naszej oferty jeszcze wynajem samochodu do ślubu Rolls Royce, pakiet emergency, czyli gaszenie pożarów, które mogą pojawić się podczas samodzielnej organizacji dnia ślubu i przyjęcia weselnego 🙂 Pomożemy Ci także w typowaniu lokalizacji, czyli wskażemy obiekty weselne, które mieszczą się w założonym przez Ciebie budżecie i koncepcji. 

 3.  Na co zwrócić uwagę przy wyborze podwykonawców?

  Nie wiem czy zdajesz sobie z tego wystarczająco dobrze sprawę, ale od wyboru Twoich podwykonawców będzie zależeć sukces i efekt końcowy dnia ślubu i wesela. Od ich pracy, zapału, punktualności, podejścia do wykonywanych obowiązków, odpowiedzialności, kreatywności, wytrzymałości i pracowitości. To jest absolutnie kluczowe, abyś wybrała odpowiednich usługodawców. KAŻDA osoba, którą wybierzesz do tworzenia tego wyjątkowego dnia, powinna być przez Ciebie bardzo pieczołowicie wybrana. Na co na pewno powinnaś zwrócić uwagę? Proszę bardzo:

  a) obecność w sieci, rozwój – to tutaj (w sieci) zobaczysz realne efekty pracy potencjalnych usługodawców, opinie ich klientów, profesjonalne bądź nie podejście do swojej pracy. Musisz wiedzieć, że każda branża ma przed sobą wyzwania i drogę rozwoju. W każdej branży liczy się bycie na bieżąco z tym co oferuje nam dzisiejszy świat (technologia i nowoczesne rozwiązania, moda) i ciągła nauka, doskonalenie. To jest fakt. Wybieraj NAJLEPSZYCH usługodawców w założonym budżecie. Nie mówię Ci, że masz wybierać zespół za 9 tysięcy, jeśli możesz na ten cel przeznaczyć maksymalnie 4-5 tysięcy, ale wybierz NAJLEPSZY zespół w granicy tych 5 tysięcy. Zwróć uwagę na ich stronę internetową i działalność w social mediach. Przejrzyj ich portfolio i referencje. Sprawdź czy np. kamerzysta robi nowoczesne filmy (coraz częściej Pary Młode decydują się na trwające 1-1.5h filmy zamiast wielogodzinnych nagrań), zapytaj o sprzęt jaki ma.

  b) elastyczność – to będzie ważne dla Ciebie, by Twój podwykonawca  był w stanie dostosować się do Waszej wizji czegokolwiek ona będzie dotyczyć. Jeśli podwykonawca krytykuje Wasze pomysły (niestety znam przypadki kiedy padały niewybredne komentarze na temat koncepcji Państwa Młodych) i próbuje przeforsować swój punkt widzenia UCIEKAJ! Ta współpraca nie ułoży się po Twojej myśli, a Wy zamiast radości będzie czuć stres. No way. Oczywiście słuchaj uwag i przyjmuj inny punkt widzenia, ale nie pozwól na narzucanie Ci rozwiązań, których nie jesteś pewna.
  Zadbaj też o elastyczność w kontaktach. Ważne, by Twój kontakt z podwykonawcą był możliwie najłatwiejszy (wiele spraw jesteś w stanie załatwić zdalnie, sprawdź czy wybrany podwykonawca jest na bieżąco z takimi rozwiązaniami:)

  c) mobilność  – niby wiadomo, ale dopatrz tego 🙂 

  d) kreatywność – zwróć uwagę czy prace danego podwykonawcy mają w sobie coś wyjątkowego, czy nie są odtwórcze. Uwierz mi to widać kiedy ktoś ma po prostu świeże spojrzenie na dany temat i swoją pracę odkrywa za każdym razem na nowo.Nie bój się zadawać swoim potencjalnym podwykonawcom pytań. Oczywiście szanuj ich i nie traktuj protekcjonalnie, ale dociekaj rzeczy, które są dla Ciebie ważne. My uwielbiamy pytania, które pozwalają nam poznać także stosunek podwykonawców do swojej  pracy, odkryć czy dana osoba naprawdę lubi swoją pracę i spełnia się w niej.

  e) postawa – last but not least. Kochana postawa, to nic innego jak stosunek, podejście do danej kwestii, w naszym przypadku: pracy. Powinnaś wiedzieć, że postawa obok wiedzy merytorycznej i umiejętności, to składowa kompetencji. Zatem nie możemy mówić, że osoba jest kompetentna, jeśli nie wykazuje odpowiedniej postawy. Jaka postawa jest właściwa, jeśli myślimy o podwykonawcach? Przede wszystkim proaktywna. Prawdziwy profesjonalista jest zaangażowany, chętny do ciągłej nauki i rozwoju. Jego praca wciąż stanowi dla niego wyzwanie i nadal widzi w niej potencjał, możliwość eksplorowania. Nie osiada na laurach po pierwszych dobrych rekomendacjach, a sam podwyższa sobie poprzeczkę. Od proaktywnego podwykonawcy raczej nie usłyszysz “Nie, nie ma takiej opcji. To się nie uda. To niemożliwe.” Raczej usłyszysz: “Sprawdzę to. Nauczę się. Jeśli ta opcja nie będzie możliwa, to może zrobimy to i to,a albo to.” Widzisz różnicę? Zapał – to jest to co wyróżnia pasjonatów praktyków, od osób, które znalazły się przypadkiem w zawodzie, który wykonują. Odpowiednia postawa, to absolutnie kluczowy aspekt. Nie bagatelizuj go. Osoba o odpowiedniej postawie będzie dla Ciebie dużo bardziej wartościowym współpracownikiem niż najbardziej wykształcona osoba o nieodpowiedniej postawie. Osoba o proaktywnej postawie jest bowiem w stanie naprawdę wielu rzeczy się nauczyć i uwierz nam, zrobi to. Osoba, która nie jest proaktywna nie będzie chciała się uczyć, nie wyjdzie ze swojego pudełka i nie będzie elastyczna. Miej to na uwadze.
  źródło: hirespace.com

Anna Ułańska
kontakt@gotowenaslub.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *