To pytanie, na które istnieje wiele odpowiedzi, a tak naprawdę każdy, kto myśli o zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej musi sam rozważyć wszelkie za i przeciw. Bez wątpienia decyzja jest trudna! Na szali jest piękno i zdrowie oraz marzenia o pożegnaniu swoich głęboko zakorzenionych kompleksów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej chodzi ci pogłowie. Przeczytaj!
Chirurgia plastyczna – za i przeciw
Przede wszystkim zabiegi tego typu mają spełniać marzenia o pięknym wyglądzie, a tak naprawdę być źródłem wewnętrznej samoakceptacji. Chirurgia plastyczna potrafi zniwelować te mankamenty ciała, które przeszkadzają nam na co dzień. Czasem żadne inne zabiegi nie potrafią dać tak spektakularnych i widocznych efektów. To niewątpliwe zalety tej dziedziny medycyny. Z drugiej strony są to często zabiegi, które wymagają przejścia określonego czasu rekonwalescencji – pojawia się opuchlizna, ból, zasinienia, częściowe wyłączenie z codziennych aktywności. To niedogodności, są jednak tylko drobną przeszkodą dla pacjentów, którzy naprawdę pragną zmiany w swoim wyglądzie. Efekty, które daje chirurgia plastyczna dla wielu z nich, warte są pewnych poświęceń.
Chirurgia plastyczna – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na klinikę i lekarza, który wykonuje zabieg. Od jego kompetencji i umiejętności będzie zależał przecież rezultat operacji. Na konsultacji należy zadawać wiele pytań, dokładnie zasięgnąć opinii o możliwych działaniach niepożądanych i sprawdzić poprzednie efekty zabiegów chirurgii plastycznej danego specjalisty. Z kolejnej strony nie warto kierować się wyłącznie ceną i emocjami. Te przesadnie niskie powinny wzbudzić naszą podejrzliwość, a te przesadnie wysokie wcale nie muszą nieść ze sobą w parze najwyższych standardów. Stąd prosty wniosek – kiedy decydujesz się na zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, przemyśl swój wybór dokładnie i podejmij decyzję z rozwagą.
Chirurgia plastyczna – kiedy porzucić decyzję o zabiegu?
Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu zawsze jest podejmowana wspólnie z lekarzem. To on w obiektywny i fachowy sposób jest w stanie ocenić czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu chirurgii plastycznej. Do głównych argumentów przeciwko podjęciu decyzji o operacji będą zdrowotne – poważne stany chorobowe, alergie, stany zapalne, problemy z krzepliwością krwi. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu na konsultacji lekarz przeprowadza dokładny wywiad i zaleca wykonanie podstawowych (a czasem pogłębionych) badań laboratoryjnych. Kolejnym przeciwwskazaniem będą również wszelkie zaburzenia psychiczne – gdy pacjent ma problemy z postrzeganiem własnego ciała lub posiada nierealne oczekiwania względem swojego wyglądu, jak i efektów operacji.
Chirurgia plastyczna – bezpieczeństwo
Podejmując decyzję o zabiegu, najważniejsza jest zawsze kwestia bezpieczeństwa. W ręce chirurga oddajemy nie tylko swój wygląd, ale przede wszystkim zdrowie. Nowoczesna chirurgia plastyczna jest bezpieczna, należy jednak dokładnie sprawdzać klinikę i lekarza wykonującego zabieg.
Źródło: drwitwicki.pl