Kochane <3 Na prośbę i sugestię jednej z Was powstał artykuł dotyczący tradycji ślubnych, tak więc dziękujemy za inspiracje. Dziś pierwsza część, tradycji jest sporo więc podzieliłam je i będę Ci serwować partiami <3
Jeżeli jesteś przyszłą Panna Młodą i organizujesz swój ślub i wesele możesz zastanawiać się właśnie nad tradycjami, które wiążą się z tym dniem. Jeśli tak jest to dobrze, że tutaj trafiłaś. Z dzisiejszego artykuły dowiesz się jakie są tradycje, takie najważniejsze. Tradycje są poniekąd nieodłączna częścią większości ślubów i wesel. To takie stałe punkty przyjęcia. Będą one przedstawione w przypadkowej kolejności. Omówimy je po krótce i opatrzymy komentarzem, tak abyś poznała nasze zdanie. Po przeczytaniu artykułu bardzo Cię proszę, abyś zostawiła komentarz i podzieliła się tym, które tradycje dotyczą właśnie Ciebie, i które pojawią się tego dnia. Jeśli z jakiejś zamierzasz zrezygnować również daj znać. Znajomość tych tradycji może okazać się pomocna, zwłaszcza, że w ferworze przygotowań ślubnych możesz po prostu o nich zapomnieć. Mam nadzieję, że po lekturze wpisu będziesz dokładnie wiedziała co robić i jak się przygotować, a Twój ślub będzie pięknym przeżyciem w towarzystwie tradycji.
1.Błogosławieństwo
Przepiękna tradycja, bardzo wzruszająca. Polega na udzieleniu przez rodziców Błogosławieństwa Bożego Parze Młodej. Jak to wygląda? Błogosławieństwo odbywa się chwilę przed wyjazdem do Kościoła. Tradycja mówi, że w domu Panny Młodej. Należy przygotować wodę święconą, kropidło, oraz krzyż, zadbaj też o piękny biały obrus na stoliku. Para Młoda klęka przed rodzicami. Błogosławieństwo zaczyna się od mam Pary Młodej, najpierw błogosławi mama Panny Młodej, następnie Pana Młodego, a kolejno tata Panny Młodej i Pana Młodego. Rodzice zaczynają od znaku krzyża na czole, następnie przy użyciu kropidła święcą wodą święconą. Zawsze przy błogosławieństwie rodzice mówią kilka słów od serca. Mogą także powiedzieć wiersz. Jednak ja tutaj stawiałabym na prostotę, taka chwila jest pełna emocji i może zdarzyć się, że wyuczone na pamięć wiersze czy przemowy zostaną zapomniane. To wzruszający moment, na pewno pojawią się łzy.
Rodzice mogą powiedzieć następująco: “Idźcie i cieszcie się Waszą miłością. Błogosławimy Wam z całego serca. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.”
2. Powitanie chlebem i solą
Chleb i sól to symbole miłości, trwałości i dobrobytu. Praktycznie wygląda to zazwyczaj tak, że goście, jako pierwsi wchodzą na salę, by powitać Parę Młodą. Przy wejściu czekają na Młodych rodzice lub obsługa sali. Mają przygotowany chleb i sól. Wypowiadają krótkie zdania: “ Witamy Was chlebem i solą i życzymy, aby nigdy Wam tego chleba w życiu nie brakowało.” Następnie Mama Panny Młodej mówi: ” Panno Młoda, co wybierasz? Chleb, sól, czy Pana Młodego?” Panna Młoda może odpowiedzieć na dwa sposoby: 1. ” Chleb, sól i Pana Młodego, by zarabiał na niego.” 2. “ Pana Młodego, chleba i soli dorobimy się powoli” Kolejno, stoją przed nimi dwa kieliszki. Jeden z wodą, a drugi z wódką. Tradycja mówi, że kto wybierze ten z ognistym trunkiem będzie rządził w małżeństwie. Ja jestem generalnie osobą ze starą duszą i dla mnie tradycja taka jak ta jest jednym z tych punktów, który na pewno pojawi się w moim scenariuszu dnia ślubu i wesela.

3. Oczepiny
To obrzęd w trakcie którego, jak mówi tradycja Panna Młoda przechodzi ze stanu panieńskiego w zamężny. Oczepiny zaczynają się około godziny 24.00. Panna Młoda oczywiście rzuca welonem lub bukietem w grono innyn niezamężnych kobiet. To również symbol rozstania się z dotychczasowym statusem. Tradycja mówi, że ta która złapie welon, czy bukiet następna wyjdzie za mąż. Oczepiny wiążą się także z zabawami! I teraz koniecznie odsyłam Cię TUTAJ. Temat oczepin jest w tym artykule poruszony naprawdę dokładnie. Podajemy Ci ZABAWY WESELNE Z KLASĄ! Takie, które będą dowcipne i nikogo nie zażenują. Nie rezygnujmy z tej tradycji tylko dlatego, że ostatnio nie cieszą się one dobrą sławą. Z pomocą zabaw, które Ci przedstawiamy Twoje wesele może być rewelacyjnym wydarzeniem, pełnym DOBREGO humoru.

4. Podziękowania dla rodziców
Kolejny ważny, kluczowy wręcz punkt wesela. To moment zazwyczaj bardzo wzruszający. To wtedy na oczach gości możecie podziękować Waszym rodzicom za dar życia, za możliwości jakie Wam dali, za miłość, wsparcie, wychowania. Temat ten również już poruszałyśmy TUTAJ. Znajdziesz pomysły na wyjątkowe podziękowania dla rodziców.

5. Upominki dla Gości
Moim zdaniem nie jest słuszne pomijanie tego punktu. Ostatnio spotkałam się z komentarzem, który wprawił mnie w osłupienie. Jedna z przyszłych Panien Młodych na pewnej grupie na FB napisała, że dla gości wystarczającym prezentem jest to, że płaci za nich dużo za talerzyk i, że mogą pić i jeść i bawić się całą noc. Twierdząc, że nie będzie w związku z tym dla nich przygotowanych żadnych upominków…. Jasne, to indywidualna sprawa, ale takie podejście jest przykre. Pamiętaj, że dla gości weselnych, wesele jest także ogromnym wydatkiem! Zazwyczaj większość z nich stara się podarować Parze Młodej prezent, lub pieniądze które pokrywają koszt “talerzyka”. Przybywają na przyjęcie dla Ciebie, więc pięknym gestem byłoby podziękować im za to. Za czas, obecność, życzenia szczęścia od serca. Traktuj swoich gości z szacunkiem, miłością, zapraszasz przecież najbliższych prawda? O upominkach dla gości pisałam TUTAJ.
6. Przenoszenie przez próg
Po powitaniu chlebem i solą następuje fantastyczny moment, kiedy Pan Młody przenosi przez próg domu weselnego, lokalu swoją małżonkę. Dlaczego? Tradycja mówi, że zapobiega to potknięciu się Panny Młodej, a w przyszłości nieszczęść. Bardzo sympatyczny moment, moim zdaniem warto zastosować tę tradycję.
7. Czas na toast
Moment pierwszego toastu z szampanem symbolizującym szampańskie życie! Zazwyczaj orkiestra wznosi toast przy czym goście śpiewają “Sto lat”. Moim jednak zdaniem cudownie byłoby, gdyby Ojciec Panny Młodej wzniósl ten pierwszy toast, witając zięcia w rodzinie. Po wypiciu szampana według tradycji Para Młoda rzuca za siebie kieliszki rozbijając je.
8. Pierwszy taniec
Szalenie wzruszający moment. To pierwszy taniec podczas przyjęcia weselnego, który rozpoczyna właściwą zabawę. Zazwyczaj Para Młoda przygotowuje się do tańca, tworząc piękną i romantyczną choreografię. Tradycja, której nie może zabraknąć.

9. Tort
Krojenie tortu to również piękny moment. Małżonkowie kroją pierwsze kawałki tortu. Wspólnie chwytają nóż, prawa ręka Pana Młodego spoczywa również na prawej ręce Młodej Panny. Mogą podać sobie do ust po kawałku, następnie tort rozdawany jest gościom. Mile widziana krótka przemowa na przykład świadka.
10. Sypanie ryżem
Po wyjściu z Kościoła czy USC, goście obsypują Parę Młoda czy to ryżem, monetami czy na przykład płatkami kwiatów. Po co się to robi? Po prostu na szczęście. Generalnie jeśli chodzi o monety to w praktyce Pannie Młodej może być trudno pozbierać małe pieniążki, ma przecież piękne paznokcie.

11. Droga do ołtarza
Kolejny fantastyczny moment, kiedy Ojciec Panny Młodej prowadzi ją do ołtarza. Przekazuje jej rękę Panu Młodemu. Oddaje pod opiekę swój największy skarb, własną córkę.

Tradycja związaną ze ślubem i weselem jest oczywiście wieczór panieński i kawalerski. Wieczór panieński dokładnie omówiłyśmy TUTAJ
ZA TYDZIEŃ KOLEJNA CZĘŚĆ!!
Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny i jakkolwiek Ci pomógł i chciałabyś otrzymywać od nas powiadomienia o kolejnych nowych materiałach, a także otrzymać od nas kilka wyjątkowych prezentów, to koniecznie zapisz się na nasz newsletter, o tutaj.
To już ostatni dzwonek, aby otrzymać od nas:
DARMOWY MINI PORADNIK PODZIĘKOWAŃ DLA RODZICÓW!
* HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ DO ŚLUBU I PRZYJĘCIA WESELNEGO. Nic nie umknie Twojej uwadze!
* ZBIÓR 21 ZABAW WESELNYCH Z KLASĄ! Koniec z żenującymi i nieśmiesznymi zabawami weselnymi!
Za chwilkę te wszystkie upominki przestaną być dostępne, ponieważ szykujemy kolejne materiały dla Ciebie <3
Jak zawsze z miłością Ola.
Jagoda
świetny wpis, dziewczyny! 🙂 dziękuję Wam bardzo <3
Aleksandra Ułańska
Przydał się <3? Dzięki kochana!